„Klub maminek jsem spolu s kamarádkou založila asi před třemi čtyřmi lety. Tuším, že to bylo na podzim 2007. Důvody byly jasné. Děti. Moje bylo velmi živé, společenské a chtělo se družit. Sedět s ním o samotě doma tedy nebylo ideální. Kamarádčino bylo pravým opakem mého. Ostýchalo se a mezi děti nechtělo. Řekly jsme si tehdy, že klub by mohl pomoci právě takovým dětem začlenit se do kolektivu ještě před příchodem do mateřské školy,“ vysvětluje důvody vzniku Klubu maminek jedna z jeho zakladatelek Ilona Kukletová.

Kromě cvičení podle jejích slov tehdy ve Vranovicích žádné jiné vyžití pro maminky s dětmi nebylo. „Zpočátku jsem jezdívala do Brna. Potkávala jsem tam maminky, které měly chuť a chtěly něco podnikat. To pro nás bylo velkým impulsem,“ říká pětatřicetiletá ekotoxikoložka s tím, že zájem o klub ze strany maminek je docela velký.

„Na to, kolik je ve Vranovicích rodin s malými dětmi, by však mohl být větší. Nemáme stálé členky, maminky se střídají. Některé chodí pravidelně dvakrát týdně, jiné si vybírají podle programu. Tatínci však nechodí žádní. To už je spíše více vidět babičky,“ směje se sympatická maminka dvou malých dětí ve věku čtyři a půl a dva roky.

Dříve se maminky každé úterý a pátek scházely ve školním klubu. V současnosti si však hledají zázemí jinde. „Dopoledne tam býval minimální provoz, takže jsem tam mohly pobývat. O útercích jsme tvořily nebo měly přednášku, o pátcích bývala herna. Školní klub však nyní zrušili. Bude fungovat ve škole,“ vypráví Kukletová.

Jak záhy dodává, nápady a témata se objevují samy. „Maminky přicházejí s tím, co mají rády a co je baví. Často jsou to například různé techniky ručních prací. Někdy mají třeba typ na zajímavého člověka. Toho si pak pozveme, aby nám přednášel,“ nechává nahlédnout pod pokličku tvorby programu Kuketová s tím, že jeho nejbližším bodem by kromě oslavy dětského dne měla být přednáška o ekodrogerii.