Klání se mohou účastnit budovy z celého Jihomoravského kraje. „Cílem soutěže je seznámit nejširší odbornou i laickou veřejnost s úrovní českého stavitelství a architektury. Soutěž je vypsaná na podporu budování kvalitních staveb se snahou ocenit společné úsilí investorů, projektantů a dodavatelů," uvedla Petra Holásková z vranovického ú­řadu.

Moderní budovu vranovického domu pro důchodce dělníci dokončili loni v dubnu. Kapacita je 48 jednolůžkových a dvoulůžkových pokojů.Budova Domu pro seniory ve Vranovicích zabojuje o umístění v soutěži Stavba roku 2014.

Podnětem k výstavbě bylo chátrající sídlo zemědělského družstva, které se pro Vranovice stávalo ekologickou zátěží. Pokoje postavila dvoutisícová obec na vlastní náklady za pouhý jeden rok. Náklady se vyšplhaly na necelých padesát milionů korun.

Do soutěže se každý rok hlásí stavby všeho druhu: nové i opravené, úpravy veřejného prostranství i krajiny, pozemní stavby – bytové i nebytové budovy, inženýrské stavby – stavby veřejné infrastruktury. Podle Holáskové je novinkou letošního ročníku cena za veřejný prostor. „Lidé vyberou svou cenu v této kategorii od čtvrtého září do devátého října letošního roku na webových stránkách www.stavbaroku.cz," sdělila Holásková.

Vyhlášení výsledků se uskuteční v říjnu při slavnostním setkání během Dnů stavitelství a architektury v horní komoře Parlamentu České republiky.