Výrazné sportovní postavy břeclavského okresu nedávno oznámily, že se sport stavá až druhořadým. Důvody? Pětadvacetiletá vícebojařka Malariková ztratila motivaci a míři za poznáním do zahraničí. O pět let mladší překážkářka a trojskokanka Štáhlová zase zápolí s poraněním nohy.

„Markéta nekončí úplně. Sice jede pryč, ale může se vrátit. U Zuzany je to o zranění. Myslím si, že také definitivně neskončila. Je možné, že se dá zase dohromady a bude pokračovat," připustil Chlumecký.

Malariková se v rozhovoru pro Břeclavský deník nechala slyšet, že postrádá motivaci. Dává proto přednost studiu. „Teď na to nemám myšlenky, ale ještě bych se asi vrátit chtěla. Uvidím, až přijedu ze zahraničí. Ráda bych se alespoň udržovala v dobré kondici," říkala ve čtvrtek do telefonu.

Důležitý článek

Jak velká ztráta je jejich minimálně částečný odchod ze sportovní scény? U Malarikové jasný. Titul nejlepší sportovkyně okresu za uplynulý rok ukazuje, že region přichází o jednu z nastupujících osobností. O Štáhlové se před časem vyjádřil doyen břeclavské atletiky Ladislav Klim: „Představovala důležitý článek ve spolehlivosti a odpovědnosti a pravidelný přísun bodů do soutěže družstev na 200 metrů, 100 metrů překážek a trojskok. Tedy disciplínách, ve kterých se pravidelně objevovala na startu. Při každém mistrovském kole byla stálou členkou štafet."

Sama atletka přiznává, že se jí o konci těžce mluví. „Rozhodně jsem konec neplánovala tak brzy," uvedla Štáhlová.

Klim navíc prorokoval: „Celek žen Lokomotivy se jejím odchodem ocitne v nezáviděníhodné situaci a místo loňského druhého místa a baráži o extraligu se může ocitnout v boji o záchranu."

Chlumecký je ale přesvědčený, že se tým zachrání i bez Štáhlové. „Měli bychom to zvládnout. Zaměřujeme se teď na mladší, kterými družstva postupně doplníme. Samozřejmě ještě nebudou mít takovou výkonost, ale nedá se nic dělat," zmínil předseda Lokomotivy.

Pokud se obě atletky nakonec přece jen rozhodnou k návratu k vrcholovému sportu, je Chlumecký přesvědčený, že se dokáží dostat zpět do potřebné formy.

„Když se člověk hýbě a udržuje, lze to zvládnout poměrně rychle. Lokomotiva ale není jen o nich. Atletika je zejména individuální sport. Máme spoustu lidí, kteří přiváží medaile z mistrovství republiky. Tím nijak nesnižuji význam Zuzany ani Markéty, ztráta to pro nás je. Ovšem to je život a musíme to tak vzít," dodal funkcionář na závěr.