Nakonec si musela na stárkovskou roli nechat zajít chuť. Při letošních hodech, které trvají od neděle do dnešního dne, je ovšem prvním stárkem poloviční Slovák, což překvapivě nikomu nevadí. Kritické hlasy v obci týkající se až přehnaného dodržování tradic přesto neustávají.
„Minulý rok nemohla stárkovat Němka, ale letos budeme mít za stárka Slováka. Připomínám, že proti tomu nic nemám. Jen je prostě divné, že si ti, kterým se to tak strašně nelíbilo, letos zvolili Slováka,“ divil se na internetových stránkách obce kritik, který se podepsal jen přezdívkou.

I většina ostatních obyvatel Vrbice se k citlivému tématu je ochotna vyjádřit nanejvýš anonymně. „Klidně by se ti mohlo stát, že být první stárkou zákáží i tvojí dceři. Ani ty totiž nejsi Vrbečák, ale náplava,“ diskutovali při včerejším hodovém průvodu obcí dva vrbečtí otcové rodin, které Břeclavský deník oslovil.
„Tak pěkné hody jako na Vrbici jsou jen málokde,“ bránil vrbecké poměry Karel Štěrba.

Letošní první stárek Miroslav Bočko vidí problém hlavně ve starší generaci. „Když by se to mělo brát skutečně do důsledků, tak opravdovým Vrbečákem by nebyl vlastně nikdo. Nám loňská strárka nevadila, spíš těm starším,“ zamýšlel se Bočko.
„Určitá skupina lidí vytahovala samý tradice, a že mají kroniku, tak ji asi nikdy nečetli. Co vím od pamětníků, tak kluk si mohl vzít za stárku holku klidně i z Ukrajiny a nikdy to nikomu nevadilo! Navíc z těch, co nejvíc křičeli, není ani jeden Vrbečák. A to že si vymysleli, že Vrbečák je jen ten, kdo tu žije deset let, je nechutné,“ zněl další hlas.

O tom, kdo je skutečný Vrbečák, a kdo ne, se v obci bude mluvit ještě asi dlouho. Atmosféra letošních hodů tím ale poznamenaná nebyla. Dohromady se dalo pětadvacet krojovaných párů a na rozdíl od loňska nechyběl ani sklepník.
„Letos už to snad bude takové, jaké to má být,“ pochvaloval si Milan Tomeška, který na Vrbici stárkoval už čtyřikrát…

Více v Břeclavském deníku v úterý 28. srpna

 

 

 

zamyšlení