„Ve Vrbici jsme dřív mívali dva větrné mlýny, Sychův a Mainzlův. Jeden stával nedaleko od hřbitova, druhý u hasičské stanice,“ ukazoval staré fotografie starosta Vrbice Vlastimil Bařina.


Oživit historii se rozhodli vrbečtí vinaři, kteří mají právě v lokalitě „Pod větřákem“ své sklepy, asi před čtyřmi lety. Až teď ale došli až do finále. „Replika bude pět metrů vysoká o čtvercovém půdorysu s rozměry dva a půl krát dva a půl metru. Chtějí, aby také příchozí věděli, proč se jejich sklepům říká právě „Pod větřákem“ a ne jinak,“ uvedl Bařina.


Větřný mlýn bude dřevěný jako dřív


Mlýn chtějí postavit převážně svépomocí. „Konstrukce bude celá ze dřeva. Mají mezi sebou tesaře, takže to nebude až takový problém. Už teď mají sehnaný veškerý materiál, takže stavba může začít co nejdříve,“ myslí si starosta.
Vrbečtí by totiž chtěli mít větrný mlýn hotový do května, kdy se v obci koná slavnost na počest stého výročí založení tamní školy. „U té příležitosti pořádáme také sjez vrbeckých rodáků, takže bylo dobré, kdybychom do té doby měli mlýn hotový a bylo se čím chlubit,“ řekl s úsměvem starosta.
Vedení obce chce vinařům se stavbou takové zajímavosti, jakou větrný mlýn jistě je, pomoci. „Necháme jim udělat betonové patky, které ale nebudou vidět, a koupíme také hlavní nosné trámy. Ty budou stavbu držet,“ popisoval Bařina.


V původním mlýně mlel mlynář Mainzel v roce 1835 obylí. Z toho roku také pochází fotografie, podle které se vrbečtí při plánování řídili. Nový mlýn fungovat nebude. Přesto si od něj čekají, že přitáhne turisty.
„Myslím, že je to skvělý nápad. Je fajn, že tady bude něco nového, že Vrbice žije. To se o mnoha dalších vesnicích říct nedá. Je dobře, že když tudy pojedou turisté třeba na výlet, mají se kde zastavit a vidět něco neobvyklého,“ myslí si osmadvacetiletá Magda Bařinová z Vrbice.


Surman: Cihly by byly příliš drahé


Vrbečtí ale v oblasti Modrých hor nejsou samotní, kdo chtějí postavit repliku větrného mlýna. Podobný nápad mají také Bořetičtí.
„Zatím ještě nevíme, kdy se stavbou začneme, ale nijak na to nespěcháme. Počkáme si, až uvidíme, na jaké dosáhneme dotace,“ prozradil plán bořetický starosta Václav Surman.


Podle jeho slov v dřívějších dobách za kostelem stával zděný mlýn. Ten ale chtějí Bořetičtí nahradit jeho dřevěnou kopií. „Postavit tak veklou stavbu z cihel by bylo příliš nákladné. Budeme se muset spokojit se dřevem. Podrobný rozpočet jsem ještě nedělal, ale odhadem myslím, že by to mohlo stát tak okolo půl miliónu korun,“ sdělil starosta.


Pozemek, na kterém má větrný mlýn vyrůst, na rozdíl od Vrbice nepatří obci, ale soukromému vlastníkovi. Starosta Surman ale neponechal nic náhodě. „Zrovna teď jsem jednal s majiteli, jestli by byli ochotní pozemek prodat. Dohodli jsme se, takže v tom nebude problém,“ míní Surman.
V Bořeticích by tak mohla vzniknout celá naučná stezka, která by spojovala význačná nebo zajímavá místa v obci. „Lidé by se tak mohli projít kolem hřbitova, budoucího muzea a mlýna až do Kravích hor,“ vyjmenoval starosta.