„Náš první společný projekt se jmenuje Od Pálavy po Myjavu, všeci tvoří a zpívajú. Zahrnuje a podporuje dvě činnosti. První je rukodělná v keramické dílně. Velmi se ujala, navštěvují ji jak děti, tak dospělí, a zdá se, že jsou všichni spokojení," všiml si vrbický starosta Tomáš Bílek.

Druhou částí je pak zkušebna se zvukovou aparaturou. Pro nacvičování i vystupování ji využívají vrbické spolky jako mužáci či chrámový sbor, ale i mateřská a základní škola.

Druhý projekt pak partneři nazvali Ač každý v jiném kroji, přátelství nás pojí. „Má za úkol zachovat krásy vrbeckého a vrboveckého kroje. Popsat jejich části a předat umění tvorby kroje mladší generaci. Výsledkem budou kroje v muzeích obou obcí, instruktážní DVD a také brožury, které využijí zejména zájemci o tvorbu kroje," popsal starosta s tím, že momentálně je projekt v přípravné fázi, ale co nevidět se pustí do jeho plnění.

Zajímavostí je, že partnerské Vrbovce „našel" Vrbici tamní rodák Josef Janošek, který žije ve slovenské Myjavě. „Rozplýval se nad tím, že vždy, když Vrbovce navštívil, tak se mu tam líbilo. A taky že je tato obce velikostně podobná a Vrbici mu dost připomíná," objasnil Bílek.

Obyvatelé obou partnerských obcí už se dnes navštěvují a spolupracují i mimo oficiální projekty. Překážkou není ani fakt, že zatímco Vrbice je katolická, Vrbovce evangelické. „Rozhodně to není na škodu, právě naopak. I díky tomu je naše spolupráce pestřejší," pochvaluje si vztahy starosta.

Díky společné činnosti už se také v obou místech konaly jarmarky. Vrbický výtěžek 17 700 korun putoval na dobročinné účely, a to do Domova Narnie v Morkůvkách. „Na těchto akcích se podíleli skoro všichni, jak staří, tak mladí. Myslím, že to obec docela semklo," míní Bílek.

Darované peníze navíc pomohly Narnii k získání dalších čtyřiceti tisíc korun od nadace Era pomáhá regionům. Týdenní stacionář pro děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením si díky tomu koupí vytoužený mobilní zvedák. „Usnadní nám manipulaci s málo pohyblivými a nepohyblivými dětmi z Narnie. Část peněz poslouží i při opravě jedné z koupelen," řekla vedoucí Domova Narnie Lenka Otýpková.