Výstavní kostel, opravená radnice. V kontrastu s tím působí při příjezdu do Drnholce doslova jako pěst na oko nevzhledná budova hned u silnice. Popadaná omítka. Objekt, který léta chátrá. To je bývalá radnice.

Vřed na tváři Drnholce v nejbližší době zmizí. Umožní to pětimilionová injekce z ministerstva financí. Další peníze na kompletní opravu budovy přidá vedení městyse. „Dotace od ministerstva nebude zdaleka stačit. Předpokládám, že budeme dokládat z našeho rozpočtu minimálně další tři až pět milionů korun,“ prozradil drnholecký starosta Jan Ivičič.

Služby pro turisty

Oprava budovy ze šestnáctého století, která byla postavená jako radnice, odstartuje zřejmě v polovině října. Podmínkou dotace je ukončení stavby nejpozději do poloviny příštího roku. „Sleduji, že u nás rok od roku zde přibývá hlavně cykloturistů. My jim bohužel v současné domě nemáme co nabídnout. Zastaví na v hotelu na jídlo či pití, případně v hostinci,“ vysvětlil starosta.

Historickou budovu využijí tamní lidé i turisté. „Chceme tam mít turistické informační centrum, veřejné záchody, obecní muzeum a třeba i úschovnu kol. V největší místnosti v prvním patře se mohou konat kulturní akce, případně tam přestěhujeme obřadní síň,“ nastínil Ivičič plány s bývalou radnicí. „To bych i bral. Mohly by tam být i nějaké památky, které jsme v Drhnolci zaznamenali, pak třeba knihovna, nějaké výstavy, třeba i vín,“ přidal svůj názor na využití budovy Jindřich Tesařík z Drnholce.

Nápad na využití bývalé radnice se líbí i Lence Šedivé. „Je dobře, že je budova obecní. Když ji měla soukromá firma, tak chátrala. Hodně lidí tudy jezdí na kole, takže jenom vítám, že se s tím konečně začne něco dělat,“ nechala se slyšet.

Drnholečtí původně uvažovali o využití historické budovy pro účely úřadu městyse. Ten se v současné době nachází ve vedlejší budově. Z tohoto plánu ale s velkou pravděpodobnos­tí sejde. „Dostali jsme dotaci na úpravu stávající budovy městyse. Udržitelnost je tam pět let. Znamená to, že minimálně po tuto dobu musíme v budově vydržet. Myslím si ale, že když ji máme tak hezky opravenou, tak už tady zůstaneme,“ vysvětlil starosta.

Sousední stará budova navíc před dvěma lety odkryla tajemství. V největší místnosti prvního patra dělníci narazili na malovaný renesanční strop s motivem vinné révy. První část restaurátorské práce už má za sebou. „Dřevěné trámy, které tam chyběly nebo byly napadané dřevokazným hmyzem, jsme vyměnili. Příští rok, když to vyjde, chceme na závěr rekonstrukce tento strop kompletně zrestaurovat,“ uvedl starosta.

Podobný strop se podle Ivičiče podařilo odkrýt před sedmi lety v Mikulově při rekonstrukci domu. O jiném na Břeclavsku neví. „Je to vzácnost,“ ví moc dobře, že se jedná o skvělé lákadlo pro přijíždějící turisty.