Lidem kolem pálavského kopce Děvín létal v úterý nad hlavami vrtulník. Na vrchol postupně ze stanoviště u Perné vynášel podvěsem na laně nové zařízení pro příjem digitálního signálu. České Radiokomunikace posílí instalací moderního digitálního zařízení vysílání pro příjem komerčních televizí.

„Je to první část přípravy digitálního vysílače pro Děvín a tuhle část jižní Moravy – takzvaný multiplex 2. Až ji nainstalujeme, což by mělo být do konce příštího týdne, k jednatřicátému březnu spustíme digitální vysílání na čtyřicátém kanále. To znamená, že diváci, kteří mají v dosahu vysílač Děvín, se budou moci dívat na pět programů, kterými jsou Nova, Prima, Nova Cinema, Cool TV a TV Barrandov,“ vysvětlil manažer digitálních sítí Českých Radiokomunikací Jiří Vykydal.

Lidé, kteří mají dosud pouze analogové přijímače, nemusejí zoufat. Neznamená to, že by jim na konci března bez set-top-boxu, tedy krabičky na příjem digitálního signálu, najednou ztmavla obrazovka. Starý systém bude fungovat ještě více než dva roky.

„Na analogovém vysílání se přechod na vysílání digitální neprojeví. K úplnému vypnutí analogového vysílání z Děvína a Babího lomu u Hodonína dojde v červnu 2011. K úplnému završení digitalizace dojde v červnu 2012,“ sdělila mluvčí Českých Radiokomunikací Marie Fianová.
Digitální vysílání z Děvína se má brzy týkat i veřejnoprávních médií. „Na letošní podzim plánujeme ještě jednu podobnou akci, při které se tam přestěhuje druhý digitální vysílač, který by měl od třicátého listopadu vysílat všechny programy České televize a Českého rozhlasu, které jsou v digitálním multiplexu 1,“ vysvětlil Vykydal.

Vrtulník v úterý vynesl na vrchol Děvína nejen samotnou technologii, ale i materiál, který je třeba pro výstavbu. „Budou tam chladící jednotky k vysílači, které navezeme nahoru a smontujeme. Na podzim ještě dojde k výměně antény. Jiný vrtulník bude usazovat novou konstrukci na stožár,“ doplnil správce děvínského vysílače Jan Černý, který podobné manévry zažil před několika lety. Armáda tehdy z kopce vrtulníkem stěhovala suť, která zbyla po likvidaci starých vojenských objektů.

Protože se létající stroje pohybovaly nad chráněným územím, bylo v obou případech třeba zvláštního povolení. Ochránci přírody byli při úterních několika přeletech vrtulníku poměrně v klidu. Situaci nicméně přijel na místo zkontrolovat vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška. „Z našeho pohledu nedošlo k žádným problémům,“ konstatoval po manévrech.

Jediným drobným škraloupem při dopravě nových a starých technologií s veškerým odpadem pomocí vrtulníku byly při jednom z posledních letů vznášející se lepenkové krabice. Ty se totiž uvolnily ze sítě pod vrtulníkem, a tak měli dělníci na vrcholu Děvína neplánovaně trochu práce navíc se sbíráním papíru po krajině.