Správa železnic se podle nich oficiálně vyjádřila k návrhu, který loni v zimě vzešel z ankety mezi obyvateli Hustopečí. Ti se přiklonili k přejmenování stanice Hustopeče u Brna na Hustopeče - město a stanice Šakvice na Hustopeče - dolní nádraží. „Odmítavé stanovisko Správy železnic souvisí s evropskými penězi, které zaplatily projekt Modernizace a elektrizace trati Šakvice – Hustopeče u Brna. Obě zastávky jsou uvedené přímo v názvu projektu a u staveb hrazených z Evropské unie nelze provádět jakékoliv zásahy po dobu pěti let,“ přetlumočila hlavní důvod hustopečská starostka Hana Potměšilová.

Jak dodala, i po uplynutí pětileté udržitelnosti není změna názvů jednoduchá a vyžádala by si náklady na administraci okolo čtyř milionů korun. A ty by musela pokrýt městská kasa.

O změně názvu stanic se začalo hovořit poprvé v srpnu předloňského roku. Hustopečští radní tehdy kontroverzní téma otevřeli na základě podnětu obyvatel. Šakvické nádraží se totiž nachází v jejich katastru.

Vedení Nikolčic připravuje revitalizaci kopce nad hřbitovem ve směru na Šitbořice. Vzniknout zde má přírodní park.
Zarůstající kopec v Nikolčicích nahradí parkem. Prohlédněte si, jak má vypadat

Šakvičtí se změnou už tehdy nesouhlasili. „Přejmenování zastávky důrazně odmítáme,“ sdělila před časem pro Deník Rovnost starostka Drahomíra Dirgasová. Místní myšlenku označili za nelogický krok, který zmate cestující, způsobí zbytečné problémy a obec Šakvice může i poškodit.

Šakvické nádraží se do roku 1948 skutečně jmenovalo Hustopeče. Podle tamních však nešlo o žádný rozmar tehdejších funkcionářů a politiků města Hustopeče nebo obce Šakvice. „K přejmenování došlo na základě četných stížností cestujících, kteří v domnění, že jsou v Hustopečích, vysedali někde v polích a potom museli cestovat další kilometry, než se dostali do města,“ uvedla již dříve starostka Dirgasová.

Břeclavské kino v novém kabátě.
První velká oprava po 35 letech: v břeclavském kině bude pohodlnější posezení

Tehdejší přejmenování podle ní bylo logické. „Pojmenování různých názvů, měst a věcí vždy s něčím souvisí a má určitý význam. Snaha je přiblížit názvem místo či věc a usnadnit lidem orientaci v neznámém prostředí. Šakvice se nacházejí 1,5 kilometru od nádraží. Každý, kdo zde vysedl, tak s tím záměrem, že se chce dostat do Šakvic. A nyní, když je z nádraží přestupní uzel, tak do Věstonic, Mikulova a podobně. Pokud se někdo chtěl dostat do Hustopečí, hledal spoj na Hustopeče,“ přirovnala Dirgasová.

Bývalé názvy dnešní stanice Šakvice:

1. 10. 1876: zastávka Hustopeče-Popice

1884: Hustopeče stanice

1925: Hustopeče u Brna

1948: Šakvice