Vtipálek, či skupina recesistů, kteří rozmísťují na mostech u Břeclavi slámové figuríny připomínající muže, jsou stále neznámí. Způsob provedení napovídá, že jde o stejné autory.

„Zatím nevíme, zda jde o jednotlivce nebo skupinu. Loni se něco podobného dělo v Brně, je možné, že inspirace pochází odtud,“ přemítá mluvčí břeclavských strážníků Zdeněk Novák.

Panáci se dosud objevili na mostech směrem k Vídní a Bratislavě. Nejprve šlo o postavu, jež znázorňovala zřejmě opilého muže nebo osobu, která zkolabovala. Strážníky na ni upozornil kolemjdoucí. O druhém případě se městští policisté dozvěděli stejně. Tentokrát byl však autor o něco odvážnější. Figurínou imitoval oběšence. „V někom to skutečně mohlo evokovat sebevraždu. Lidé nám volali a byli natolik zvídaví, že přišli až k tomu, aby se přesvědčili, o co vlastně jde,“ sdělil Novák.

Stejný postup by nejspíš zvolila také Martina Poulová z Břeclavi. „Asi bych hned nejančila, ale prohlédla si to z blízka. Dnes totiž visí kdeco všudemožně. Jako na Vánoce. Někde hasiči lezli do sedmého patra, aby pak zjistili, že ve skutečnosti jde o nainstalovaného Santa Clause,“ vyprávěla žena.

„Zbytečná panika.“

O trestném činu nebo provinění vůči vyhláškám nemůže být řeč. Postavy by snad mohly vzbudit veřejné pohoršení, to by však museli „utrpět“ nejméně tři lidé. „Případy se přesto zabýváme. Domníváme, že autory mohou být mladší lidé, možná studenti, kteří se tímto baví,“ míní strážník.

Někteří lidé kvůli „oběšenci“ volali na policejní linku 158 s tím, že našli mrtvého člověka. Policisté se ale případy nezabývají. „V každém případě je takové chování alarmující. Vyvolává zbytečně pocity paniky,“ řekla mluvčí policistů Kamila Haraštová.

Komplikace způsobilo zejména připevnění druhého panáka. Strážníkům se ho sundat nepodařilo, přijet proto museli drážní hasiči. Může se tak zdát, že spíše než o jednotlivce, jde o partu rádoby umělců. „Tohle je ovšem těžké předjímat. Lidé jsou dnes skutečně šikovní, někteří až moc,“ tvrdí Novák.

A vzpomněl události, které se staly před dvěma lety v Brně. Po atentátech v zahraničí, se na lampách objevily imitace bomb. Šlo o důmyslnou reklamu soukromé společnosti. Bomby však vypadaly věrohodně. Měly dokonce zápalnou šňůru. „Tehdy to šetřili republikoví policisté, v Břeclavi tomu tak není. Je to jiný případ,“ oznámil strážník.

Zda se na některém z mostů objeví další figuríny, je nejasné. „Záleží, jak daleko bude chtít autor zajít. Momentálně by šlo o spekulace. Pravidelně kontrolujeme různá zákoutí, včetně mostů a míst pod nimi. Speciální opatření ale nechystáme,“ dodal Novák. Obě figuríny strážníci svlékli a materiál zlikvidovali.