„Je to typické spíše pro mladší vína. Nám se ten rýňák z roku 2020 líbí, ale má potenciál na delší zrání,“ komentuje předseda této komise Kamil Prokeš.

Společně se svými pěti kolegy vybírají nejlepší vína ze Znojemské podoblasti a oblasti Čech. Porovnávají velmi dobrá vína a z nich vybírají ta nejlepší. U jednotlivých vzorků hodnotí chuť či vůni. Degustátoři si s vínem pohrávají na jazyku, o vzorcích i diskutují. „Výběr je náročný. Rozhodují detaily. Jestli tam je dominantní odrůdovost, jestli Veltlín voní a chutná skutečně jako Veltlín. V komisi se relativně shodujeme,“ přikyvuje Prokeš.

Postupně přecházejí z bílých vín na červená. „Užijte si je, červené už ve čtvrtek nebude,“ usmívá se vinař a sommelier z Velkých Němčic na Břeclavsku.

Nová protihluková stěna na dálnici D2 u Hustopečí.
Stěna na D2 u Hustopečí je hotová. Řidiči projíždí jedním směrem bez omezení

Další komise hodnotí vzorky z Mikulovské, Slovácké a Velkopavlovické podoblasti. Každá bude mít v konečné stovce vín své zastoupení. Největší podoblasti i přes dvacet vzorků. „Už máme vybrané vzorky z Čech. vína ze zbylých podoblastí se dozvíme ve čtvrtek, kdy hodnocení pokračuje,“ řekl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz, který má hodnocení na starosti.

Mezi čtyřmi stovkami vín ve finále jsou například i oranžová vína. „Letos ještě podobné vzorky soutěží s ostatními, ale od příštího roku připravujeme novou kategorii vín s dlouhou macerací, kam patří i oranžová. Budou hodnocená samostatně,“ zmiňuje Babisz.

O šampionovi Salonu vín se ve čtvrtek rozhodne mezi pěti bílými a pěti červenými nejlepšími víny. Loni uspělo Rulandské bílé od vinařství Thaya z Hnanic na Znojemsku. „Přihlašují se stále noví vinaři. Máme tady spoustu menších vinařství, není to tak, že by Salon vín byl jen pro velké vinaře,“ podotýká ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Na počet vzorků přihlášených do soutěže podle něj covid nemá vliv. „V prvním kole bylo letos hodnoceno 1 456 vín, loni přes patnáct set,“ porovnává Krška.