„Situace v bodovém systému se mění ze dne na den. Některým řidičům se body přičtou na základě uložených pokut nebo správních rozhodnutí. Jiným, pokud nespáchali za poslední rok žádný přestupek, se čtyři body odečítají," podotkl vedoucí břeclavského odboru správních věcí a dopravy Roman Konečný.

Ve správním obvodu Břeclavi evidovali v pondělí 4454 řidičů, kteří přišli o jeden až dvanáct bodů. „Číslo zahrnuje i zahraniční řidiče, kteří z důvodu spáchání prvního přestupku v České republice spadají pod náš registr řidičů," vysvětlil Konečný.

Právě neukáznění cizinci za volantem jsou jedním z důvodů, proč v celorepublikovém srovnání vyčnívají Pohořelice a Mikulov. V jejich správních obvodech je totiž podle poslední statistiky nejvyšší poměr řidičů, kteří přišli o nějaký ze svých bodů. Republikový průměr překračují dvojnásobně.

V grafu znázorňujícím poměr bodovaných cizinců a všech řidičů je hned za Pohořelicemi (7,98 %) a Mikulovem (5,77 %) třetí Břeclav (4,15 %).

„Je to pro mě překvapení, nečekal jsem, že Pohořelicko a Mikulovsko na tom budou až tak špatně. O něčem to svědčí. Asi se tam jezdí hůře než jinde," zamýšlel se vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.

Starosta Pohořelic Josef Svoboda přičítá vysoký podíl těch, kteří přišli o nějaký ten bod, právě neukázněným zahraničním šoférům. „Nemyslím si, že by naši řidiči byli až tak výjimečně špatní. Je tady poměrně velký provoz a zřejmě i více kontrol. A rovina, která svádí k rychlejší jízdě," přemýšlel nahlas.

„Naše čísla nedokáži porovnat, nemám s čím. Nesleduji statistiky ostatních obcí," reagovala na výsledek Mikulova vedoucí tamního odboru organizačního a vnitřních věcí Alena Vargová.

Podle Macha přispěl bodový systém k mnohem vyššímu procentu řidičů připoutaných bezpečnostními pásy. A také ke snížení nešvaru telefonování za jízdy, i když ten u mnohých stále přetrvává.

„Hlavním problémem zůstává nadměrná rychlost. A také alkohol a drogy za volantem. Body, nebody, počet těchto případů neklesá," posteskl si šéf dopravky.

Jak dodal, z pohledu policistů je bodový systém v řadě věcí zbytečně složitý. „Myslím si, že by ho bylo možné a také dobré zjednodušit. Máme s tím zbytečně mnoho papírování," přiznal Mach.

aktuální čísla

malý okres podíl řidičů, kteří přišli o 1 až 12 bodů
Pohořelice 17,68 %
Mikulov 16,07 %
Břeclav 11,51 %
Hustopeče 9,57 %
republikový průměr 8,75 %