Příslušníci jeho rodinného klanu hodnotí, jak se povedlo dílo majitelům Vinařství Žídek, před jehož sklepem postávají. „Tady jsme ochutnali jednoznačně nejlepší Dornfelder, krásně trpké víno, skvělý je i Hibernal,“ vyzdvihuje Klimeš.

Ženy se zaměřují na šumivou variantu vína frizzante. „Absolutně dokonalé,“ hodnotí Lenka Hrčková, označená jako teta.

Ve vinařské obci Pavlov na Břeclavsku vyrazily do ulic masopustní maškary.
Slupl jsem tři antilopy, dejme slivovičku, hlásil tygr. Pavlov ožil fašankem

Na otázku, proč právě Popice, nezaváhá. „Je tu dokonalá rodinná atmosféra, pohoda. Je to naše srdcovka,“ volí slova.

Z rici bude zrkadlo

Z ulice opodál zazní hlasitý sborový zpěv. To se Mužáci z Popic zastavili u jednoho z mnoha otevřených sklepů, aby návštěvníkům zpříjemnili ochutnávku vín. U muziky su já chlap nenechá nikoho dlouho stát v klidu, lidé si notují společně s nimi. Zasmějí se na konci sloky, když uslyší rým, z hrábí bude hrkadlo, z rici bude zrkadlo.

Notuje si i Jiří Nekvapil, který sem přijel z Vizovic. „Vytáhla mě sem kamarádka, ta to má blíž, je z Brna,“ představuje autorku výletu.

To, že oba mají rádi víno Lenka Hísková neskrývá. „Přijeli jsme také proto, abychom podpořili ekonomiku zdejších vinařů. Přece jen dva roky v covidu pocítili i oni. Navíc je tu skvělá atmosféra,“ usmívá se žena.

Kuriózní krádež řešili ve středu jihomoravští policisté. Ze zmizelého sudu se však vyklubal pouze špatný vtip.
Kuriózní krádež na Břeclavsku: muži zmizel ze sklepa barikový sud. Šlo o vtip

Do Popic se vydali nejen spotřebitelé, ale i profesionálové. Jako Karel Otáhal z blízkých Hustopečí, kterého doprovází celá vinařská rodina. „Je zajímavé podělit se se zdejšími vinaři navzájem o názory a postupy výroby vína a porovnávat takzvaně selsky vyráběná vína s těmi, která jsou vyráběna řízenou technologií, objevují se různé experimenty. I vinaři si je na nás vyzkouší a chtějí slyšet názor. Celý život jezdím vína bodovat, ale tohle je bezprostřední zkušenost,“ pochvaluje si Otáhal.

Škvarkovka a buchty

Vinaři své hosty krmí vlastními specialitami, někde se točí na rožni sele, jinde mažou na chleba škvarkovou pomazánku, nechybí domácí buchty. Do přírody a vinohradů je z popických sklepů blízko a mnozí toho využívají. Výhledy si užívají i Dana a Vladimír Berníkovi s kamarádem Karlem Šustekem z nedalekých Pohořelic. „Pálava je dnes krásně osvětlená a nejlepší víno jsme ochutnali v Böhmově rodinném vinařství, je tu ale víc dobrých sklepů,“ ukazuje Berník.

Vzácnou bibli z dob císaře Rudolfa II. mají v Boleradicích na Břeclavsku.
Pamatuje císaře Rudolfa II.: vzácnou bibli našli v Boleradicích na půdě

Jeho žena o víně jen poslouchá, svolila se totiž k tomu, že bude řídit. „Chlapi mi o vínu vypráví, musím ale dodat, že pusy mají rozmlsané, takže když pochválí, je to vysoké hodnocení,“ nestěžuje si Dana Berníková.

K večeru je spokojený je i šéf pořádajícího Spolku vinařů Popice Jan Urbánek. „Letos k nám zavítalo rekordních asi osm set padesát lidí, to je zhruba o dvě stovky víc, než v nejlepších letech. Museli jsme na poslední chvíli shánět i další skleničky. Ale zvládli jsme to. Myslím, že lidé už potřebovali po dvou letech v covidu vyrazit ven, a tohle je první letošní akce,“ zvažoval důvod rekordní účasti Urbánek.