Mnozí pěstitelé mají stále v paměti loňské přívalové deště, po nichž se ve vinohradech tvořily louže. Část úrody v řádcích shnila. Bez výraznějších obav sice sledují situaci například v rakvické Révě, i tam ale připouští, že v dešti nechávají vinohrad bez sběrače. „Pokud naprší okolo pěti až deseti milimetrů srážek, nemáme problém. Zhruba osmdesát procent úrody sklízíme mechanizovaně kombajnem. Takové výkyvy počasí tedy nemají na sběr hroznů vliv," prozradil jednatel společnosti Bronislav Průdek. A doplnil: „Dopředu musíme počítat s tím, že může nastat při sklizni mokrá alternativa, proto je potřeba se připravit na to, aby kombajn do vinice vjel."

Jako v roce 2013

V současné době sice ještě lze do vinice s traktorem vjet, i tak ale někteří vinohradníci se sběrem raději otálejí. „Čekáme, až deště ustanou. Kvůli nim nesbíráme. I když nenaprší celkově tolik milimetrů, počasí celý den zlobí. Bereme ohled na lidi, aby nám neonemocněli. Není kam zbytečně spěchat," řekl velkobílovický vinař František Bílek z rodinného vinařství stejného názvu. Vinobraní spěje do finiše. Většina vinařství už má tři čtvrtiny své úrody pod střechou a ve vinohradech nechávají většinou už pouze červené odrůdy hroznů. „Jde hlavně o pozdní jako Cabernet Sauvignon nebo Frankovka. Z bílých nám zbývá posbírat už pouze Ryzlink rýnský," ozřejmil Bílek.

Ten si letošní úrodu prozatím pochvaluje. Hrozny jsou podle něj zdravé. „Co se týče kvality, je letošní ročník výborný, o vínu se ještě nedá dopředu mluvit, ale rozhodně i v tomto směru je potenciál. Nevím, jestli to není částečně způsobené i loňským extrémně špatným rokem, který nestál za nic a člověk brečel nad tím, jak hrozny po intenzivních deštích hnily. Jediným mínusem je nedostatek kyselin, ale s tím si vinaři poradí," uvedl Bílek.

Dobrý vinařský rok se příznivě podepisuje i na vyšší cukernatosti hroznů při sběru. „Ta se pohybuje na dobré úrovni. Řekl bych, že je to letos z tohoto hlediska nadprůměr. 
V tomto směru se přibližuje 
k ročníku 2013," uznal Průdek.

MICHAL HRABAL