„Chceme vydat obrazovou knihu. Něco podobného jako v případě Ladné, kde taková vznikla loni. Nějaké podklady už máme nastřádané, od místních obyvatel však dostáváme stále další. Snažíme se z nich vybírat jak historické, tak novodobé fotografie," představil ideu starosta Moravského Žižkova Josef Osička.

Podle něj půjde o jakýsi průřez životem obce se vším, co k němu patří. Proto v publikaci nebudou chybět ani fotografie z tradičních hodů, každoročně jedné z největších tamních událostí. „Jsme mladá obec, proto je nasnadě, že spíše než obrázky z historie bude důležitou součástí knihy folklor a zmapovaný vývoj lidového kroje," potvrdil starosta.

Žižkovští jsou zatím v přípravné fázi. O podobě knihy proto hovoří opatrně. Podle starosty je ale jasné jedno - nebude obsahovat příliš textu. „Knihu, která se obsáhle věnuje historii obce, již máme. Vyšla v roce 1992 k výročí dvou set let obce," zdůvodnil Osička.

A náklad? Počet výtisků podle něj nepřesáhne tisícovku. „Je to odhad. I to je možná příliš. Také nechceme, aby kniha musela být ve výsledku příliš drahá," podotkl.

Zda Žižkovští připraví k netradičnímu výročí nebo křtu knihy i nějakou doprovodnou akci, starosta ještě v pondělí nevěděl. „Na tom se budeme domlouvat. Možná, že něco uděláme právě k uvedení knihy. Pokud ano, termínově se nabízí spíš letní měsíce," uvažoval.

Moravský Žižkov je jedna z nejmladších obcí v břeclavském okrese. Na lichtenštejnském panství se dočkal založení až v roce 1731, správně tehdy spadal pod sousední Velké Bílovice. V roce 1792 zakoupili tamní polnosti žižkovští osadníci a obec se osamostatnila.