Redaktoři Břeclavského deníku oslovili představitele samospráv, zda s navýšením částky souhlasí.

Výsledek? „Jsme pro," reagovali téměř svorně.

Otázkou je, o kolik. A hlavně, zvýšení musí odsouhlasit zastupitelé. „U nás jsou skutečné náklady na občana sedm set korun, lidé ale platí pět set. Nad zvýšením budeme přemýšlet," sdělil například starosta Pohořelic Josef Svoboda.

Ačkoliv se případné rozhodnutí pravděpodobně setká s odporem Pohořelických, z ekonomického pohledu je pochopitelný. Stačí lehký výpočet. Za každého ze čtyř a půl tisíc tamních obyvatel putuje z městské kasy dvě stě korun. Ročně je tak pokladna chudší o devět set tisíc korun.

„I kdybychom lidem poplatek za odpad zcela odpustili, budou nás sice tři dny chválit, ale poté nám zase vynadají. Doplácené peníze chybí jinde. Je třeba si ale uvědomit, že spravujeme školku, školu či zdravotnické zařízení," řekl Svoboda.

V Mikulově jsou na tom podobně. Lidé tam platí pět set korun. Po změnách ve společnosti, která má svoz odpadu na starosti, se ukáže, kolik peněz bude třeba vytáhnout z peněženky.

„Konkrétní částku teď ze mě nikdo nedostane. To je věc diskuze. Všichni víme, že dosavadní poplatky dostávaly obce do situace, kdy doplácely. Některé více, jiné méně. Děláme proto opatření, abychom náklady snížili. Na pětistovce to ale nejspíš nezůstane," zamýšlel se první muž Mikulova Rostislav Koštial.

Hustopečští platí stejně jako obyvatelé Pohořelic a Mikulova pět set korun. Starosta Luboš Kuchynka jako představitelé těchto měst připustil, že pro zvýšení poplatku zvedne ruku.

„Uvidíme, co přinese delší debata uvnitř politických stran a následné rozhodnutí zastupitelstva. Netroufám si ale odhadovat, kam se poplatek dostane. Dovedu si představit lehké zvýšení, třeba o stokorunu. Můj osobní názor ovšem zatím není směrodatný," sdělil Kuchynka.

Vyšší částka na složenkách ale způsobí rovněž vyšší dluhy, které budou obce vymáhat. Celkově Češi za odpady dluží půl miliardy.

„Dluhy vzrostou. Například pro rodiny s dětmi a důchodce to bude citelný zásah. problém to bude zejména u chronických neplatičů. A to nemluvím o variantě, že platit budou muset také cizinci, kteří ve městě budou minimálně tři měsíce. Náklady na vymáhání po jeho odjezdu by byly vyšší, než kolik by měl vlastně zaplatit," řekla mikulovská úřednice Alena Stejskalová.

V Břeclavi lidé platí čtyři sta osmdesát korun. Zda se to změní, záleží na nabídkách na svoz odpadu. Zástupci radnice otevřou obálky s nabídkami příští týden.