Zatímco opravovaný břeclavský zámek bude snad brzy dělat městu pěknou reklamu, nedá se totéž říct o bývalém mlýnu, který stojí opodál. Kolem procházející či projíždějící turisty čeká pohled na nevzhledné zbytky stavby, která dříve platila za pěknou dominantu města. Břeclavská radnice nemá páky, jak bývalý mlýn srovnat se zemí. Areál patří podnikateli, který v nejbližší době nechystá takové opatření.

„Chystám se k asanaci, pokud na ni budu mít finance. V dohledné době to nevidím reálně,“ sdělil majitel mlýnského areálu Ivan Omachlík.

Stát ani městská samospráva s tím nic nezmůže. „Lze nařídit nějaké práce na objektu, pokud přímo hrozí nebezpečí škody na majetku nebo zdraví osob. Kdyby mlýn stál na ulici a padaly z něj kusy konstrukcí, tak je to jednoznačné a nezpochybnitelné. Ale tady, pokud je objekt za plotem, je to zpochybnitelné. Znamenalo by to zásah do soukromého vlastnictví,“ vysvětlil architekt a zároveň břeclavský radní Martin Ondrouch.

Zástupci města dříve, ještě než mlýn úplně pohltily plameny, s podnikatelem jednali o možnostech odkoupení celého areálu. „Padl jakýsi návrh, ale cena nebyla akceptovatelná,“ řekl Ondrouch, kterého současná situace velmi mrzí. „Tuhle stavbu vnímám jako nesmírně zajímavou a výraznou. Kdyby se ji podařilo zapojit do areálu jako nějakou účelovou stavbu, bylo by to perfektní. My však nemáme možnost s tím něco udělat,“ posteskl si radní.

Majitel mlýna se při zmínce o tom, že stavba odrazuje turisty, ohrazuje, že k jejímu totálnímu zničení nemuselo před téměř rokem a čtvrt vůbec dojít. „Policie mi to nechala vypálit. Když jsem tam někoho načapal, tak ho vyvedli, a tím to skončilo. Necítím žádnou vinu. Může za to někdo jiný. Lidem, kteří tam něco podpálí, se nic nestane a policie je pak nehledá, ani možná nechce hledat,“ rozčiloval se Omachlík.

Požár, který v loňském roce nadobro zničil zbytky mlýna, totiž nebyl prvním případem žhářství v tamních chátrajících budovách. Tehdy v nich s oblibou přespávali bezdomovci a také narkomani. Mlýn hořel už několikrát předtím, ovšem nikdy ne s tak zničujícími účinky, s nimiž loni v březnu bojovala spousta hasičů.

Viníka požáru se skutečně dodnes nepodařilo vypátrat. „Případem jsme se zabývali. Museli jsme ho ale bohužel odložit s tím, že pachatel nebyl zjištěn. Nevypátrali jsme žádné konkrétní poznatky, které by vedly ke konkrétní osobě. Ani z výpovědí lidí, kteří se tam v tu dobu pohybovali, se nepodařilo zjistit, kdo požár založil,“ uvedla na obranu strážců zákona břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.