Čtyřiasedmdesá­tiletý Jaroslav Jordán je téměř každodenním návštěvníkem lednického parku. Když se dozvěděl o památkáři chystané stavbě ochranných stěn na břehu Zámecké Dyje kvůli bobru evropskému, byl ostře proti. Nyní se může radovat. Ze třicetimilionového projektu podle správce tamního parku Oto Bernada na poslední chvíli sešlo. O zrušení rozhodnutí městského úřadu v Břeclavi se postaral krajský úřad.

„Projekt plánované ohradní stěny je mrtvý. Proti rozhodnutí se odvolali ochránci přírody v čele s panem Pražákem. Uspěli. Podle nich by ohradník bránil volnému pohybu zvěře v krajině. To je hloupý názor. Park by rozhodně měl být oplocený," nechal se slyšet v pátek Bernad. Podle něj už v dalším projednávání asi čtyřletý projekt neprošel.

Zprávu o tom předseda břeclavského Českého svazu ochránců přírody Otakar Pražák uvítal. „Je to příjemné zjištění. Památkáři mohli ještě znovu požádat o vydání rozhodnutí. Ale jak se zdá, nestane se tak," uvedl Pražák.

Bobři však podle správce lednické parku jen v minulém roce napáchali škody za šest milionů korun. Co s tím? „Požádali jsme o odstřel bobra. Nikdo z agrární komory se ale zatím neozval. Budeme to muset řešit jinak. Problém zůstává," postěžoval si Bernad.

Srnky i motorkáři

Regulaci chráněného bobra odlovem na základě řádně vydaného povolení prosazuje dlouhodobě právě Pražák. „Je to nejjednodušší a nejlacinější řešení. Populace bobra na Břeclavsku je vysoká, nijak by ji to neohrozilo," sdělil.

Bernad kontroval. „Problémem parku nejsou pouze bobři. Když je krutá zima, srnky tam spásají tis a hynou. To už nikdo nevidí, ale mně to docela vadí. Škodí i divočáci nebo lidé, kteří do parku pronikají jinudy než vstupy. Jezdí tam i na motorkách," doplnil správce.

Unikátní kulturní hodnota parku by se podle něj měla chránit, tak jako je tomu jinde ve světě.

Oponent Pražák přesto plánované opatření památkářů považoval za nesmyslné. „Měli dostat třicet milionů určených pro zlepšování přírodního prostředí (peníze z operačního programu životní prostředí – pozn. red.), které by posloužily naopak k jeho zhoršování," podotkl Pražák.

Ledničan Jordán kritizoval hlavně způsob navrhovaného opatření. „Neničte, co Lichtenštejnové vytvořili. Při stavbě stěn by bylo nutné použít těžké stroje a zlikvidovat několik desítek i vzrostlých stromů," reagoval důchodce, podle kterého by se bobrům mělo spíše zabránit dostat se na ostrovy v parku. „Ať mu dají prostor na staré Dyji a Janohradu. Lodě z této části ať vyženou zpět na soutok. Klid by tam tak získali i ledňáčci," uvažoval Jordán.

V korytu Dyje těsně před soutokem nyní opravují a zpevňují část břehu, která se sesula kvůli počínání bobra.