Kdysi zasedání zastupitelstva sám řídil. Teď ho z něj vykázali. Řeč je o bývalém starostovi Dolních Věstonic Jiřím Klanicovi.

Ke kuriózní situaci mělo dojít na posledním zasedání zastupitelů na začátku července. V zápisu o průběhu zasedání zveřejněném na webových stránkách Věstonic se píše: „Jiří Klanica vyskočil a křičel doslova: K…a, taková verbež tu nebyla od pětačtyřicátýho. Následně byl vykázán za hrubé chování a úrážení členů zastupitelstva obce.“

Klanica ale tvrdí, že ho nikdo nevykázal. Že poté, co ho namíchlo poslední z hlasování, odešel sám.

„A mezi dveřmi jsem řekl, co si o zastupitelstvu myslím,“ poznamenal bývalý starosta. Druhý den už ale podle něj celá dědina mluvila o vykázání a později se toto slovo objevilo i v zápisu. „Že by o vykázání rozhodli až po mém odchodu, o tom také nic nevím,“ kroutil hlavou Klanica.

Radní o incidentu nechtějímluvit. Zápis z jednání pořizovala místostarostka Stanislava Nedbálková. „Víc vám ale řekne pan starosta,“ slibovala včera.

Současný starosta Jaromír Sasínek ale nebyl o nic sdílnější. „Budeme to řešit cestou práva. V trestním řízení,“ odpověděl stroze na dotaz, zda byl Klanica vykázán ze zasedání. Jestli tedy na svého předchůdce podá trestní oznámení už ale nesdělil. „No comment,“ zněla stručná odpověď.

Proč je v zápisu zastupitelstva zmíněno slovo vykázání, někteří zastupitelé nechápou. „Pan Klanica odešel sám. O žádném vykázání se ani po jeho odchodu nemluvilo,“ sdělil zastupitel Jiří Němeček.

Klanica podle něj pouze projevil svůj názor. „U nás je to tak zavedené, že na zastupitelstvu může každý říct svůj názor,“ dodal Němeček.

Právě Němečkova osoba byla původcem rozčílení bývalého starosty. „Doplňoval se kontrolní výbor. Byli dva kandidáti. Jiří Němeček a Milena Pavlicová.

Všichni kromě jednoho zvedli ruku proti Němečkovi. Přitom je to schopný a chytrý člověk, kterého spousta lidí ve vesnici chtěla i za starostu,“ popsal Klanica, který je přesvědčený o tom, že při hlasování rozhodovalo jen politikaření. Němeček podle něj získal ve volbách mnoho preferenčních hlasů, přesto nesedí ani v jednom z výborů.