„Je to báječné. Po městě jezdím se svým synem v kočárku a v některých místech nás výkopy tlačí přímo do silnice. Výjimkou totiž nejsou rozkopané chodníky na obou stranách ulice naráz. Poslední měsíc je toho opravdu hodně," vzkázala například Martina Čapková z Břeclavi.

„Člověk si v klidu jde a najednou chodník končí. A za pár dnů se to opakuje zase jinde. V kombinaci se sněhovou nadílkou je to teď opravdu ideální," nešetřila ironií žena.

Přechody i kamery

S pracemi začaly firmy v polovině listopadu. Dřív je podle radnice do ulic nepustily výsledky výběrových řízení. Ve snaze stihnout vše do konce roku se tak rozjelo několik projektů naráz.

„Ve stavebních pracích pokračujeme nehledě na počasí. Jde hlavně o dodělávky dlažby. Máme prioritu do Vánoc vše stihnout," ujistil jednatel společnosti Stavba a údržba silnic Ladislav Balcar.

Tato firma plní zakázku města na úpravu okolí přechodů v centru města pro invalidy. „Týká se to šestnácti míst v Břeclavi. Vždy jde zhruba o deset až patnáct metrů čtverečních. S pracemi finišujeme, možná se ale nevyhneme následným opravám. Na ty by však došlo až na jaře," dodal Balcar s tím, že zpomalení by způsobilo leda třicet centimetrů sněhu a dvacet stupňů pod nulou.

Kamerový systém už brzy

Kromě úpravy přechodů pro chodce město rozkopali dělníci také kvůli předláždění chodníků, opravám parkovišť či položení kabelů pro nový kamerový systém, který chce radnice brzy spouštět.

„Kamerový systém by měl být hotový každým dnem, kabely jsou položené a výkopy zarovnané. Během prosince má začít zkušební provoz," prozradila mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová a poprosila obyvatele o trpělivost.

Chodníky na náměstí ve středu města či nové parkoviště u sídliště Slovácká už hlásí hotovo. Další jáma však vznikla před městským úřadem. „Jde o neočekávanou akci. Došlo k poškození kabelů při výkopech, dělníci na tom pracují nehledě na počasí," vysvětlila Windová.

Skupina kopáčů, která se v pondělí dopoledne navzdory počasí ohání lopatou a krumpáčem, situaci potvrzuje. „Makáme, makáme. Počasí řešit nemůžeme. Musíme to opravit," smál se jeden z nich. Z výrazů v obličeji by se však dala číst celá řada pocitů.

K předvánočnímu klidu výkopy v zasněženém městě nepřidají. Pozor by si měli dávat chodci například u mostu na ulici 17. listopadu, u řeznictví na Jana Palacha či u Duhovky na pomezí ulic Sovadinova a Jana Opletala.