Tři stovky vín víc oceněných v prestižním klání kvality lákají milovníky vín profesionály v oboru. K nim patří Renata Různová z Hodonínska. „Jsme vinaři, proto na košty chodíme pravidelně, vlastně navštěvujeme všechny košty v okolí. Na jednotlivé akce Krále vín chodíme i opakovaně, v nynějším ročníku jsme na druhé,“ říká vinařka s tím, že vrací k již ochutnaným vínům a zkouší další. „Rádi máme zejména červená vína a vína polosuchá a suchá,“ dodává vinařka.

Vzorky hostům nalévají usměvaví mladí lidé, většinou studenti. „Na koštech nebo vinařských soutěžích pracuji většinou ve Velkých Pavlovicích a v okolí. Je to brigáda, ale vína mě také zajímají, proto je to příjemná práce. Na koštech si s námi lidé i trochu povídají, na soutěžích se samozřejmě všichni zaměřují hlavně na hodnocení vzorků,“ přibližuje své zkušenosti studentka brněnské stavební školy Michaela Jaborníková.

Ilustrační foto
Sokolovny stárnou. Budovy na jihu Moravy se ale dočkají modernizace

Návštěva koštu byla pro některé hosty rodinným překvapením. „Ještě když jsme přijížděli, tak jsem nevěděl, kam přesně půjdeme. A je to pěkné překvapení,“ usmíval se Martin Mikeš z Mladoboleslavska. Výlet je nápad jeho manželky Eva. „Máme volný víkend, tak jsem hledala nějaké vinařské akce na jižní Moravě a našla Krále vín. Jezdíváme na vinařská setkání u nás, v Litoměřicích, ale také na znovínská putování na Znojemsko, tak jsme tentokrát vyrazili do Hustopečí. Protože máme rádi tramíny, začali jsme ochutnávku jimi a jsou výborné,“ pochvaluje si Mikešová.

Další návštěvníci si v Hustopečích udělali příjemný víkend. „Je nás tady šest přátel. Máme dovolenou a získali jsme slevněný poukaz, tak jsme přijeli jsme na celý víkend a užíváme příjemné zážitky. Na košty ostatně chodím rád, sám mám sklep, takže se o víno docela zajímám. A vzorky, které jsme zatím ochutnali, byly skutečně dobré,“ shrnuje první dojmy z koštu Jaromír Sedlák ze Znojma.

Blíž měl do Hustopečí další z hostů Michal Štěpánek. „Jsem z Horních Věstonic, takže po místních výstavách chodím často. Zajímala mě i vína odjinud, mám rád sušší vína, tak jsem začal jimi a mohu říct, že nezklamala,“ pochvaluje si Štěpánek.

Plný sál s potěšením sleduje hlavní organizátor soutěže Branko Černý. „Když jsme s Králem vín začínali, bylo vinařských akcí pomálu, zatímco teď je jejich velmi mnoho. Proto jsme se rozhodli termín hustopečské výstavy posunout a naši sérii zde uzavřít,“ říká návštěvníkům Černý.

Připomíná, jakou prověrkou vína, která ochutnávají, prošla. „Sto pětasedmdesát vinařů přihlásilo třináct stovek vzorků. Z nich naše odborné komise vybraly tři sta nejlepších,“ dodává Černý.

Sérii deseti výstav soutěže Král vín podle něj loni navštívilo osm tisíc lidí. „Nyní už chystáme další ročník. A už sedmého května přivítáme na naší první letošní akci příznivce růžových vín na tradičním setkání Jarovín Rosé ve Znojmě,“ doplňuje nejbližší plány Černý.