V té místnost bylo několik lidí, ale všichni upínali pozornost k jedné tváři. Není divu. Čtyřiatřicetiletý Zdeněk Mikulica z Kobylí se stal Gentlemanem silnic. Za život mu vděčí třiadvacetiletá žena, kterou zachránil po vážné dopravní nehodě. Včera za to převzal ocenění z rukou zástupkyně České pojišťovny a velitele břeclavské policie.„I když jsem se obával, že může mít poraněnou páteř, zvedl jsem ji. V té situaci je nejdůležitější život. K čemu by jí byla zdravá páteř, kdyby zemřela," říkal Mikulica, jenž ženu vytáhl z vody.

Dramatický příběh se šťastným koncem se začal odvíjet v podvečer 25. května…

Mikulica je policistou a v tu dobu jel do služby. „U Bořetic jsem viděl auto otočené na střechu. Bylo to čerstvé, ještě se z něj kouřilo. Stál u něj muž. Až na poranění hlavy byl celkem v pořádku," vyprávěl Mikulica.

„Začala chrčet"

Muž se stále díval do auta, policistu proto zajímalo, jestli je v něm ještě někdo. Řidič odpověděl, že snad ne. Byl v šoku. Auto bylo po kolizi zdevastované, a zcela mu chyběly dveře od spolujezdce. Mikulica jej prohledal, nikdo v něm nebyl. O patnáct metrů dál však zahlédl nehybné tělo.

„Bylo skrčené a s hlavou pod vodou ve vybetonované jímce. Vytáhl jsem ho alespoň částečně ven a začal zkoušet životní funkce. Když jsem chtěl začít s umělým dýcháním, žena začala chrčet. Dal jsem jí na bok, vyplivla vodu a lapala po dechu," pokračoval Mikulica.

Dvě ženy, které místem projížděly také, mezitím zavolaly sanitku. „Snažil jsem se ji dát do stabilizované polohy, ale moc to nešlo. Byla neklidná a v šoku," doplnil policista. Zraněná, jež pochází z Ostravska, skončila v brněnské nemocnici. Jakmile to šlo, ozvala se Mikulicovi s poděkováním. To řidič měl ještě jiné starosti. Podle policistů sedl za volant pod vlivem alkoholu.

„Byl v takovém šoku, že nebyl ani schopný říct, že postrádá spolujezdkyni. Zdeněk Mikulica se zachoval velice správně. Žena měla velké štěstí, ale věřím, že by jí pomohli také jiní lidé," sdělil velitel policistů na Břeclavsku František Klimus.

Certifikát a mobil

Jeho oceněný podřízený, jenž pracuje jako inspektor v Hustopečích, se u nehody vyskytl už po několikáté, i když nepatří mezi dopravní policisty. „Nehodu jsem míjel také loni, když jsem se vracel z práce. Tenkrát se však nejednalo o nic závažného. Jediné, co utrpělo, bylo moje auto, neboť řidič vozidla za mnou byl nehodou konsternován, že se nedíval a naboural do mě," vzpomněl Mikulica.

Kromě certifikátu dostal od zástupkyně České pojišťovny Mariky Nicajasové také nový mobilní telefon. „Na Břeclavsku získala ocenění naposledy v roce 2007 žena. Ta pomohla jiné paní, kterou zachytil řidič náklaďáku," oznámila Nicajasová.