Na hlavní velkobílovickou událost roku se přitom snažili dostatečně připravit. „Měli jsme připravených o padesát procent jader více než loni. 
A další jsme museli v době hodů ještě dochystávat. Prodali jsme jich tedy tak dvojnásobek," počítá Herůfek.

Důvod je jednoduchý. Letošní léto bylo extrémně suché a mnohým menším prodejcům tak dýně většinou „shořely". I proto se na Herůfka s manželkou obrací více zájemců o jádra. „My jsme dýně pravidelně zalévali, ale i tak bude celková úroda oproti loňskému roku zhruba o dvacet procent slabší," srovnává podnikatel.

Nedočkaví zájemci o sušená jádra, kteří po hodech odešli s prázdnou, ale mohou být klidní. Díky pomoci moderních strojů, jako je kombajn na sklízení dýní či vzduchovou laboratorní třídičku na sušení jader, jsou schopní Herůfkovi zásoby rychle doplnit. „Za den se dá nasušit zhruba sto sedmdesát až dvě stě litrů jader," vypočítává muž, který se vedle specializace na dýňová jádra věnuje také projektování.

Kromě stálých zákazníků si nacházejí k Herůfkovým cestu i noví. „Většinou jsou to lidé, kteří na nás dostali doporučení od těch, co mají s našimi jádry zkušenosti. Ale přijdou i zájemci, kteří si nás vyhledají na internetu nebo facebooku," všímá si Herůfek.

Jeho firma se zvyšujícím se zájmem o jádra neustále rozšiřuje plochy dýní. Letos je vysázela na celkem dvaceti hektarech. „Potřebujeme však ještě více pozemků. Minimálně o dalších padesát procent, abychom zvládali zásobovat zákazníky po celý kalendářní rok," je si vědomý Herůfek. Ten do budoucna plánuje přikoupit na jádra rovněž speciální „pračku".

MICHAL HRABAL