Den první. Dvě stě padesát metráků ryb vylovených z Hlohoveckého rybníka. Den druhý. Prázdné sítě. Výlov totiž museli ve středu rybníkáři na celý den přerušit. Podle Oldřicha Pechy, jednatele Rybářství Hodonín, které spravuje soustavu čtyř lednických rybníků, za to mohly spadené ploty se sítěmi.

„Kolegové z rybníků nad námi, mezi Nesytem a Hlohoveckým, vypustili vodu, která nám povalila bariéry. Ty bránily rybám uniknout proti proudu. Bohužel jsme kvůli tomu ztratili celý den," zalitoval ve středu Pecha.

Jinak byl ale po prvním dnu výlovu nadmíru spokojený. Hlavně s kvalitou ryb. „Je to perfektní. Jsem překvapený, v jak dobré jsou ryby kondici. Přestože jsme je téměř nekrmili. Velký podíl je kapra výběrového a první třídy. Na nějaké obecné závěry je ale ještě příliš brzy. Jsme teprve na začátku," liboval si.

Vytáhli i úhoře

Výlov Hlohoveckého rybníka pokračuje od čtvrtka. V příštím týdnu je na řadě vedlejší Prostřední rybník. V listopadu pak Apollo, tedy Mlýnský a ten největší – Nesyt.

Kromě kaprů, jichž je většina, v sítích uvázli i nějací candáti, dravé ryby a dokonce úhoři. „Skladba ryb je určovaná plánem péče. Jsme smluvně vázaní. Je ale pravda, že na Hlohoveckém rybníce už se objevili i úhoři, které jsme loni nasadili na Nesytu," potvrdil jednatel Rybářství Hodonín.

Výlovy rybníků na Břeclavsku.

Větším důvodem k radosti byl pro Pechu ale snížený výskyt karasa, plevelné ryby, se kterou mělo Rybářství Hodonín na lednických rybnících problém loni.Úhoř má být na Nesytu jakousi nadstavbou. Úhořího monté tam rybníkáři vysadili několik desítek tisíc.

„Tehdy jsme to nemohli ovlivnit. Přebrali jsme rybníky po jiné firmě. My jsme se ale chopili systému nasazování tak, jak by to mělo být. Naznačil to už první den výlovů," uvedl Pecha, podle kterého kromě zpoždění rybníkáři jiné problémy nezaznamenali.

Zapeklitý rok

Ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička ve středu potvrdil, že tradiční výlov kaprů z Vrkoče u Ivaně začne 26. října. „Obvykle vylovíme více než dvě stě tun ryb. Většinou kapry. Letos byl zapeklitý rok, studené jaro i podzim. Možná tedy bude výsledek o něco slabší, to ale uvidíme až při výlovu. Pro domácí trh bude ryb určitě dostatek," ubezpečil Osička.

Rybářství Hodonín se chystá prodávat ryby při každém výlovu na místě ve stánku.

Cena za kapra je prozatím šedesát korun za kilogram.

A jak například lákají výlovy rybáře? Moc ne. Vedoucí rybářského kroužku v Lednici Bohuslav Forman neplánuje navštívit žádný. „Děti z kroužku jezdí na výlovy s rodiči. S námi vyráží na jiné akce. A já jsem sportovní rybář," přiznal Forman.