Lodní doprava Břeclav pořádá adventní a vánoční plavby již několik let. A zájem neupadá. „Už nyní máme silvestrovskou plavbu tak z osmdesáti procent zaplněnou," uvedla v úterý Ivana Stránská 
z lodní společnosti.

Loď vyplouvá ve čtvrtek jednu hodinu po poledni z břeclavského veslařského klubu. „Plujeme po horním úseku řeky Dyje, která zde tvoří osu Břeclavska a je také vstupní branou do unikátního Lednicko-valtického areálu. Řeka zde nabízí vše ze svého úžasného repertoáru. Od upraveného a regulovaného toku až po meandrující původní koryto se spoustou zákoutí a v neposlední řadě také zbytky původního lichtenštejnského mostu zničeného za druhé světové války," řekla Stránská.

Cílem plavby je romantická umělá zřícenina Janův hrad, kde čeká na účastníky hodinová pauza na obhlídku hradu, který je bohužel v tuto dobu uzavřený, i jeho okolí. „Celkově je plavba po Dyji dlouhá dvě hodiny a k tomu navíc hodinové kotvení u Janohradu," upřesnila žena. Návrat zpátky do břeclavského přístavu je plánovaný ve čtyři hodiny odpoledne.

Kdo by nestihl silvestrovskou jízdu, může využít páteční nabídku novoroční plavby. Opět ve stejný čas. „Cestující si mohou po oba výlety zakoupit u nás svařené víno 
a něco nachystáme určitě i pro děti. Pochutnají si například na teplém čaji," nechala se slyšet zástupkyně břeclavské lodní společnosti.

Cena netradiční zimní vyjížďky je pro děti do tří let zdarma, do dvanácti let zaplatí 120 korun. Dospělí pak 240 korun.

Kdo dává přednost raději tanci a nebude po Silvestru unavený, může vyrazit už 
v sobotu večer na krojový ples do Němčiček, který odstartuje nadcházející bohatou plesovou sezonu.

Ve dvacet hodin zahájí plesání v němčičském kulturním domě předtančením české besedy. K tanci a poslechu zahraje po celý večer dechová hudba Lácaranka. Návštěvníci se mohou těšit i na bohatou tombolu. Vstupné na akci je sto korun. Všichni krojovaní mají však vstup zdarma.