Zaplavené poldry, pole a lesy. To jsou opatření, ke kterým se ve čtvrtek v dopoledních hodinách odhodlala krajská povodňová komise. Aby ulevila přeplněnému toku řeky Moravy, vypustila sto kubíků vody poblíž Lanžhota, Týnce, Tvrdonic a Moravské Nové Vsi.
„Odlehčili jsme tím toku. Situace by však neměla být nijak dramatická. Voda podle všeho zaplaví pouze poldry, případně lesy a místy i pole,“ odhadovala mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová s tím, že díky kulminaci očekávají u Lanžhota desetiletou až dvacetiletou vodu.
Obavy o zaplavení obydlí se nepotvrdily. Po odpuštění řeky klesla hladina o dvacet centimetrů. A dál klesá. „Morava nám přesto přidělává vrásky na čele. Díky vypuštění z koryta dojde k zaplavení zemědělské půdy a lesů. K obci se ale voda rozhodně nedostane,“ uklidňoval obyvatele starosta Lanžhota František Hrnčíř. Jak doplnil, s hladinou Kyjovky je vše v nejlepším pořádku. „Její výška se od čtvrtečního večera téměř nezměnila. Strach z ní tedy nemáme,“ uvedl Hrnčíř.
Úroda v nebezpečí
S jeho slovy částečně souhlasí i František Tureček z družstva Pomoraví, které vlastní v blízkosti obou toků zemědělskou půdu. „Kyjovka nás nijak neohrožuje. Daří se ji velmi dobře regulovat,“ řekl. Mnohem větší starosti mu dělá řeka Morava. „Na pozemcích okolo Moravy, které budou pravděpodobně zaplavené, pěstujeme kukuřici a pšenici,“ vyjmenoval Tureček.
Úroda z pozemků družstva Pomoraví byla přitom už předtím v nebezpečí. „Půda je značně podmáčená. Místy z dvaceti až třiceti centimetrů zaplavená. Pšenice je naštěstí pořád nad vodou. Přijde–li ale vlna z Moravy, tak pšenice, která má dnes sedmdesát až osmdesát centimetrů na výšku, zmizí pod hladinou. Tam, kde dojde k zaplavení, počítáme se škodou pětadvaceti tisíc korun na hektar,“ povzdechl si Tureček ve čtvrtek během dopoledne.
Strach z vody mají nejen zemědělci, ale také lesníci. „Vypouštění se citelně dotkne poldrů u Polesí Tvrdonice, kam podle všeho vodu pouštěli naplno, a následně i Polesí Soutok,“ vyjádřil se vedoucí Polesí Soutok Jiří Netík. Obává se nejen o lesní porosty, ale především o zvěř, která má v tomto období mláďata.
V Týnci se situace od středečního dne nijak zvlášť nezměnila. „Hasiči jsou však kvůli stoupající spodní vodě stále v pohotovosti,“ sdělila týnecká starostka Hana Zoubková a upozornila, že na základě odpouštění vody z Moravy ve čtvrtek dopoledne vyhlásili zákaz vstupu do lesa.
K témuž kroku přistoupili i na Soutoku a v Moravské Nové Vsi. „Do suchého poldru vypouští vodohospodáři vodu z Moravy. Proto jsme také vydali zákaz vstupu do lesů,“ vysvětlila novoveská starostka Jana Krutáková.
„Zákaz je v zájmu bezpečnosti lidí. Mezi mnohými se totiž v posledních dnech rozmáhá povodňová turistika,“ varoval vedoucí břeclavského odboru životního prostředí Vilém Vyhnálek.