Když starostka Zaječí Jana Hasilíková zaslechla zprávu o dalších úsporách týkajících se čerpání benzínu do policejních aut v břeclavském regionu, skoro jako by spráskla ruce. Má důvod: policisté kvůli šetření ještě více omezí preventivní výjezdy do obcí.

„Je to špatná zpráva a líbit se jistě nebude žádnému starostovi v okrese,“ reagovala Hasilíková na dotaz Břeclavského deníku.

V Zaječí žije zhruba čtrnáct set lidí, kteří v obci uvidí policistu nejspíš jen pokud se něco přihodí.

„Jezdili k nám kvůli diskotéce, u níž často docházelo k rušení nočního klidu. V březnu by ale podnik měl skončit,“ uvedla starostka.

V loňském roce doputovalo k jihomoravským policistům deset milionů korun, které jim na čerpání benzínu poslali představitelé krajského úřadu. Letos s pomocí už nepočítají. A dělají dobře. Alespoň to vyplývá z vyjádření mluvčího krajského úřadu Petra Holečka.

„Letos se nepočítá s tím, že by Jihomoravský kraj opět přispěl na zabezpečení nákladů spojených s přímým výkonem služby státem zřizovaných složek takovou výjimečnou a mimořádnou dotací jako v loňském roce,“ uvedl Holeček.

Obecní strážník? Ne

Policisté se mezitím na úspory bedlivě připravují. „Chápeme, že peníze chybí na všech stranách, jak v Policii České republiky, tak na Jihomoravském kraji. Samozřejmě bychom byli za příspěvek rádi a vděční, ale z naší pozice to nelze ovlivnit,“ sdělil břeclavský policejní velitel František Klimus.

Kdy a kam s autem vyjet řeší policisté denně. Každou jízdu musí zdůvodnit. Zbytečné projeté kilometry se netolerují.

„Vím, že prevence je dobrá věc, ale nebudeme jen zbytečně křižovat cesty z vesnice do vesnice nebo města do města,“ upozornil Klimus.

Ještě menší počet průjezdů policejních aut obecními ulicemi pokládá starostka Zaječí za možné riziko. A vyřešit ho angažováním obecního strážníka vidí jako málo pravděpodobné.

„Už nyní doplácíme na školu, školku nebo nemocnici v Hustopečích. Vývoj směřuje k tomu, že obce budou přispívat čím dál více. A peníze na obecního policistu asi nebudou,“ oznámila starostka.

Hra o minuty

V řadě případů dojde místo sednutí za volant k naskočení na kola, která policisté využijí častěji než dosud. A setkají se s tím například turisté, kterým v areálu lednického zámku ukradnou kola či vyberou zaparkované auto.

„Když někdo zavolá, že měl mezi tisíci lidmi auto deset deset hodin a neví, kdy mu rozbili okénko, tak se nic nestane, když policista přijede na kole. Na druhou stranu v případeh, kdy se hraje o minuty musí padnout volba jednoznačně na auto. To je jasné,“ sdělil Klimus.

Naopak bez omezení budou nadále tankovat dopravní policisté a „parta“ z kriminálky. „Samozřejmě také vědí, že musí šetřit, ale v těchto případech je zájem o veřejnou službu naprosto jasný,“ dodal Klimus.

Kromě krajského úřadu neví o žádné jiné možnosti, kde na benzín získat peníze na víc. V minulosti břeclavští policisté využívalí také státních rezerv a tankovali levněji.