„Letos ještě nemáme přesné informace o škodách. Soupis není zatím ukončen, protože bobři stále okusují a kácí stromy. Během dvou týdnů, než začne růst tráva, která jim bude sloužit jako potrava, není možné udělat přesný souhrn způsobených škod,“ vyjádřil se správce lednického parku Oto Bernad.

Jak se ale zatím zdá, škody zřejmě nebudou tak rozsáhlé jako v předešlých letech. „Z předběžných informací můžu říct, že škody budou o něco menší než třeba loni. Udělali jsme totiž proti řádění hlodavců určitá opatření. Ošetřujeme stromy speciálním nátěrem na bázi akrylátu, který bobrům zrovna nechutná,“ prozradil Bernad.

Jak dodal, hlodavci si obvykle vybírají vzácné vzrostlé stromy staré až šedesát let. Nyní se ale dokonce pustili i do dřevěného mostu přes Zámeckou Dyji.
Podle zahradníka plot zabraňuje v přístupu do parku nejen bobrům, ale i jiné zvěři, která škodí okusováním kůry stromů, nízkých dřevin i požíráním sazenic cibulovin. „Vysoká zvěř nám letos způsobila větší škody než bobr, protože v parku přezimovala,“ postěžoval si na další záškodníky.

Správce i přesto nadále věří, že plot má svůj účel. Tento názor ale zřejmě nesdílejí v Lednici všichni. „Například někteří myslivci vytvořili asi deset otvorů v plotě. Zvěř se snaží touto cestou proběhnout dovnitř parku a tím si ublíží,“ zlobil se Bernad.

Vniknutí obávaných hlodavců do parku mají každopádně zabránit další opatření. „Do země asi sedmdesát centimetrů pod plot bude zabudována speciální sít. Tím zabráníme tomu, aby se bobr podhrabal,“ přiblížil chystané protibobří zábrany.

„Nejlepším řešením by bylo bobry někam odstěhovat. To však není možné, protože v dnešní době už je nikdo nechce,“ uvedl zahradník, který se stará o celý zámecký park.