Bezvýsledně by člověk hledal starší otisk révy vinné, než je nyní v Mikulově. Má osmnáct milionů let.

Lidé jej mohou vidět v bývalé konírně mikulovského zámku, kde je otisk od pátku oficiálně k vidění. Je však pouze jednou z unikátních součástí největší expozice o historii vinařství v České republice. „Celé to na mě působí velkolepě. Pracuji v amatérském muzeu a výstavy pana Vurma, který pořádá i tuto, jsou jedinečné. Těžko se mi vybírá něco, co bych vyzvedla. Úžasné je úplně vše," říkala ve čtvrtek odpoledne například Lada Rakovská z Valtic.

Stala se jednou z prvních návštěvnic, které mohly výstavu vidět. Veřejnost se do útrob podívá poprvé až o den později.

Unikátní náušnice

Bylo krátce po půl třetí odpoledne, když autor výstavy Bohumil Vurm instaloval další cennost. Asi dvanáct set let staré náušnice ze stříbra a s vinařským motivem. „Jsou z doby Velkomoravské říše. Je to neuvěřitelně jemná práce, kterou by měl dneska klenotník problém zdolati. Jejích cena se nedá vyčíslit," vyprávěl Vurm.

Šperk, jenž se objevil v Bulharech, zaujal zejména ženy. „Velmi se mi líbí. Znám je už delší dobu, ale pořád jsou aktuální," mínila další Valtičanka Miluše Crhonková.

Dlouho očekávána výstava není zdaleka pouze pro oči. Na návštěvníky čeká rovněž zvuková projekce a řadu exponátů si mohou osahat. Zjistí tak třeba, která odrůda se nejlépe hodí k jejich znamení. Například štírům patří Veltlínské zelené.

„Některé kusy jsou originální, jiné kopie. To proto, aby na ně lidé mohli sahat," sdělil Vurm. Ačkoliv je výstava trvalá, červen se pro ni stane zkušebním měsícem. Poslouží k zisku dojmů, pochval i připomínek. „V létě bychom pak chtěli vše ještě vylepšit. Úvodní reakce jsou ovšem vynikající," řekl Vurm, jenž dal výstavu dohromady společně s partnerkou Zuzanou Foffovou.

Význam expozice je jasný: ukázat, jaký význam lidstvo přikládalo vínu. Pro jižní Moravu jde o typický nápoj už od dob starého Egypta.

Autoři připravili výstavu tak, aby návštěvníci procházeli různými obdobími. Řemeslníci proto vytvořili kopii románského sklepa, gotické kaple a renesanční labyrint. „Je to prožitek," libovala si Rakovská.

Počet příchozích si Vurm zatím netroufl odhadovat. Přesto. Doufá, že by expozice mohla přitáhnout tisíce až desetitisíce.

Unášet se hudbou

Proč by vlastně měli přijít také lidé, kteří mají k vínu chladnější vztah? „Výstava je totiž mystická, když ukazujeme historické souvislosti naší země. Měli by přijít všichni, kteří mají rádi naši krásnou zemi. Ukazujeme nádherné vinohrady, velkou tradici a že také velcí panovníci byli české krve," líčil Vurm.

Jak jihomoravské bohatství vypadá, pocítí návštěvníci na vlastní kůži. Stačí, když se usadí na připravená kola a nechají se unášet promítáním videa z místních vinohradů a krajiny. „Lze ale jen projít a nechat se unášet hudbou, kterou složil Jan Jirásek. Ten získal českého lva za hudbu k filmům Kytice nebo Nejasná zpráva o konci světa," dodal autor.