„První dochovaná zmínka o vinařství u nás pochází z počátku třináctého století. To tady byla obec Schořice. Ta asi po sto padesáti letech zanikla. Vinařství tu ale zůstalo a převzali ho Velkoněmčičtí,“ vysvětluje místní kronikář František Válka.

V sále kulturního domu nečekají na návštěvníky výstavy jen předměty a dokumenty týkající se vinařství, ale vůbec historie a současnosti Velkých Němčic. „Jsou tady předměty všeho druhu. Co kdo v Němčicích má, a může se tím pochlubit, tak dodal,“ popisuje starosta Velkých Němčic František Smetana.

Děti z mateřské a základní školy zde ukazují svůj výtvarný um. Starousedlíci mohou nad soudobými fotografiemi škol zavzpomínat na léta, kdy byli sami ještě školou povinní. „Budova národní školy slaví sto let své existence, mateřskou školku zde postavili před pětadvaceti lety,“ říká starosta.

Svými výrobky se zde chlubí i místní zručné ženy. Prohlédnout si zde lidé mohou i tradiční kroje. Kromě toho tu své poklady ukazují místní sběratelé. Návštěvníci se mohou těšit na cínové vojáčky v uniformách z bitvy u Slavkova, pivní etikety a láhve ze všech koutů světa nebo sbírku rádií z dvacátých a třicátých let.

„Raritou je ukázka peněz od dob vzniku Československa až do současnosti. Máme tu i židovské bankovky, které Němci vydávali za druhé světové války,“ láká kronikář. Výstava je otevřena do svátečního úterka vždy od osmi do osmnácti hodin.