„Naše výstava se řadí k největším v okrese. I díky dlouhé tradici. Letos pořádáme už čtyřiapadesátý ročník," počítá Šabata.

K zavedeným zvyklostem patří rovněž nedělní termín. „Výstava byla pokaždé spojená s ostatky. Nechceme to měnit. Když jsou
v létě hody, také se na ně chodí v neděli večer. Kdo chce, tak si na ostatkovou zábavu čas udělá," říká ze zkušenosti předseda zahrádkářů i výstavního výboru v jedné osobě.

I díky spojení s ostatky nabízí velkoněmčická výstava kromě 912 vzorků vín vskutku pestrý program. Už od jedenácti hodin zpříjemňuje koštování v kulturním domě cimbálka Lália. Ve čtyři odpoledne pak přebírá žezlo dechová hudba Lácaranka. Zábava končí až po půlnoci.

Sál je ale zaplněný už od půl desáté dopoledne. „Mnozí chodí už před polednem, jezdí i hodně přespolních. Kdo to zná, ví, že si tady může dát za rozumné peníze oběd a nemusí se vracet domů," přibližuje Šabata další z bonusů, díky nimž si na výstavu každoročně nachází cestu kolem pěti stovek návštěvníků.

Letošní novinkou je veškeré bílé víno uložené k ochutnávce v chladicích boxech.

V nabídce převažují vzorky od malovinařů. Z velkých firem je překvapivě zastoupený hlavně znojemský Znovín. „Chtějí se předvést. Koupili vinice v okolí a mají vína z nedalekých tratí," těší zpestření nabídky zahrádkáře.

Kromě čtyř šampionů předává svoji cenu i senátor Jan Hajda. Za nejlepší vzorek tradiční místní odrůdy, kterou je tentokrát Frankovka.

Chutnáním až do půlnoci ani ostatkovou zábavou to ovšem pro organizátory z řad velkoněmčických zahrádkářů nekončí. „V pondělí se tu sejdeme znovu. Na úklidové brigádě," říká smířeně Šabata.