Jako v akčním fimu. Tak to před nedávnem vypadalo v areálu tvrdonické firmy Zefa, když jej obsazovali lidé ze dvou skupin hlásících se o vlastnická práva. Bezpečnostní agentura jedné z nich hlídá vstup doposud.

„S dvěma německými společníky jsem koupil devětadevadesát procent akcií společnosti. Dosavadní předseda představenstva Radomír Křenovský nás ovšem odmítl zapsat do knihy akcionářů. Stejně jsme pochodili i u advokáta, na kterého nás odkázal,“ přiblížil počátek už téměř dvouletého sporu Vojtěch Peřinka, jehož lidé nyní areál ovládají.

Jak se jim nakonec podařilo prosadit vlastnické změny, vysvětlit nedokázal. Podle jeho oponenta podvodem. „Zfalšovali mé podpisy a svolali valnou hromadu načerno,“ sdělil Křenovský. Oponenty odmítl zapsat, neboť k převodu majetku došlo bez předchozího souhlasu valné hromady společnosti, tedy v rozporu se schválenými pravidly.

Výsledkem je několik trestních oznámení a nesmiřitelný boj dvou skupin o mnohamilionový majetek.

„Areál obsadili násilím a sklidili mou kukuřici za dvanáct milionů korun. Teď mi odvezli kopr za milion a půl. Podal jsem na ně trestní oznámení, ale policie jen nečinně přihlíží. Cítím beznaděj, vedou Zefu do záhuby,“ svěřil se Deníku Křenovský, který zároveň stojí za zemědělskou společností Agrofood.

Právě na toto majetkové spojení poukazuje Peřinka. „Je zřejmé, že Křetínský Zefu, která patřila britským akcionářům, vytuneloval. Hlavní budovu a garáže za tři miliony korun převedl na svoji druhou firmu za pouhých tři sta tisíc. Podle našeho odhadu podobně vyvedl ze Zefy majetek za minimálně čtrnáct milionů,“ myslí si podnikatel.

Jeho oponent to vidí přesně naopak. „Všechny převody byly čisté, s doloženými odhady. Druhá strana naproti tomu koupila akcie za dva miliony a chtěla by za to dvacetimilionový majetek,“ reagoval.

Komu mají věřit, nevědí pořádně ani mnozí vlastníci půdy. „Pro mě je důležité, aby mi někdo zaplatil nájem, což se nyní děje. Ale pokud vím, s placením nebyl problém ani předtím,“ podotkl František Škrobáček, který žije v Podivíně.

Dalších několik hektarů patří Jiřině Podhorské. „Jediný problém nastal, když jsem před pár lety za předchozího majitele dostala místo peněz obilí. Pak už ale bylo s nájmem vše v pořádku. A teď jsem dostala zaplacené dokonce na rok dopředu,“ pochvalovala si solidní přístup obou majitelů.