Představitelé města mají s Valáškem dobré zkušenosti. Je autorem velkého kapra, který se nachází na kruhovém objezdu u Tesca. „Jsme rádi, že s ním budeme i dál spolupracovat," potvrdil Pařil. Ukovaný kůň bude umístěný v okně o velikosti asi metr krát půl metru.

Budovu bývalé konírny v Pohořelicích čeká rekonstrukce. Vizualizace.
Bývalá konírna v Pohořelicích prohlédne. Podívejte, jak bude nově vypadat uvnitř

Valášek vytvoří pro město také vrata. „Už se byl na místě podívat," podotkl Pařil.

V budově bývalé konírny se mají v budoucnu konat výstavy, přednášky a poslouží také pro konání svateb. Pařil připustil, že budou muset pravděpodobně měnit způsob vnitřní omítky opravované budovy. „Objekt je velmi vlhký. Bylo nám doporučeno změnit způsob stavebních prací. Uvnitř nebude hezká hladká omítka jako v obýváku, ale bude spíše jako u venkovního provedení, aby objekt mohl dál dýchat," přiblížil místostarosta.

Hasiči zasahují od jedné hodiny odpoeldní v Pohořelicích. Snímek je ilustrační.
Dopravní komplikace v Pohořelicích. Hasiči rozebírají střechu kvůli fotovoltaice

Termíny prací se však podle něj nijak posouvat nebudou. „Termín dokončení je do patnáctého dubna příštího roku," řekl už dříve Pařil. Cílem je otevřít opravený objekt v roce 2025 na Slavnosti města Pohořelice, které se konají druhý týden v červnu. Vedení města získalo na úpravy dotaci pětadvacet milionů korun, která by mohla pokrýt kompletní náklady.

HISTORIE OBJEKTU KONÍRNY

  • Dvorcový areál tvoří úhlová hlavní jednopatrová budova, na jihovýchodní straně se nachází úhlové stavení koníren, pícovny a čeledníku.
  • První písemné zmínky o tomto objektu takzvaného dvora Runden Stein jsou z roku 1598.
  • V polovině 17. století patřil dvůr Františku Matyářovi z Rosensteinu, valdštejnskému hejtamnovi na Židlochovicích.
  • Při tatarském vpádu v roce 1663 byl dvůr spolu s většinou pohořelických domů vyrabován a snad i vypálen.
  • V roce 1682 získali zpět dvůr Valdštejnové, koncem 17 století přechází dvůr do vlastnictví Paarů, vlastníků židlochovického panství.
  • V letech 1848-1945 zde je provozován hostinec U Koníčka, který měla ve vlastnictví rodina Pfannnova.
  • Po osvobození byly majitelky objektu odsunuty a hotel jako německý majetek konfiskován československým státem. Posléze přešel do vlastnictví městského národního výboru.
  • Od roku 1950 sloužil k bytovým účelům. V letech 1950 až 2004 byly na objektu jen nejnutnější udržovací práce.