Jsou skoro v každém městě i obci. Někde jde zatím o opuštěné a zanedbané domy, jinde už stavby připomínají ruiny. Jenže pokud se o ně jejich majitelé starají alespoň v náznaku, jsou radní téměř bezmocní.

„Zasáhnout můžeme až v momentě, kdy místo ohrožuje okolí. Například, když z domu padají okapy, či cokoliv jiného, co by mohlo někoho zranit,“ vysvětlil starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Na podzim minulého roku vzešel z ministerstva spravedlnosti návrh, aby obce a města získaly možnost vyvlastnění domů, o které se majitel dlouhodobě nestará. Měl pomoci zejména historickým místům, jakým je právě Mikulov.

„Nemovitá věc se považuje za opuštěnou, jestliže vlastník nevykonává své vlastnické právo po dobu deseti let,“ upřesnila mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

Opravy za miliony

Novela však vzbudila řadu reakcí, v nichž se představitelé radnic obávali, že by šlo o nákladné investice na stržení nebo opravy. Pokud novelu podepíše prezident, v platnost vejde začátkem roku 2014.

„Máme filozofii, že co je ve městě, nemůžeme přehlížet. Z mého pohledu je jakékoliv vyvlastňování nepřijatelné, ale tato možnost by nám dala účinnou páku, abychom přitlačili nezodpovědné majitele, kteří se o majetek nestarají,“ komentoval možnost Koštial.

Jeho slovům přikyvoval také první muž Hustopečí Luboš Kuchynka. „Nám se ale naštěstí problémy tohoto typu vyhýbají,“ podotkl.

Za to v Mikulově je řešili a ještě řešit budou. Řeč je například o církevních majetcích, které si žádají rozsáhlé investice na opravu. Kostel svatého Václava byl kvůli odpadávajícím kusům výzdoby pět let zavřený. Opravy spolkly čtrnáct milionů korun a zhruba dalších deset by bylo potřeba.

„Tady nějaký náš zásah nebyl třeba, se zástupci církve jsme v kontaktu a problém řešíme. Některým lidem se nelíbí, že pomáhám shánět peníze na něco, co není majetkem města, ale jinak to nejde,“ oznámil Koštial. Žalostný pohled byl také na tamní bývalou školu v Komenského ulici. Problém se však podařilo včas vyřešit.

„Majitel intenzivně sháněl peníze. Sice nás stav budovy chvíli trápil, ale už se opravuje. Dnes je z ní polyfunkční dům,“ sdělil mikulovský starosta. Na ruiny lze v břeclavském regionu narazit na mnoha místech. Třeba v Kobylí. Ve středu obce týdny až měsíce leží zbytky domu, který tam kdysi stál.

„Tohle je ale případ, kdy dům vlastní firma, která ho strhla a nejspíš na jaře postaví nový. Zda bych v případě potřeby zvolila vyvlastnění, se těžko odpovídá. Je to složitá záležitost,“ reagovala čelní představitelka Kobylí Dagmar Kovaříková. Podobný pohled je také ve Velkých Pavlovicích, kde je ruina v Hlavní ulici. Problémem jsou však často nevyřešené majetkové a administrativní záležitosti.

K „sáhnutí“ na soukromý majetek mohlo dosud dojít pouze ve zcela výjimečných případech.