„Domníváme se, že tento návrh není dobrý ani pro muzejní instituci, ani pro kulturní oblast a propagaci města," stojí ve výzvě podepsané všemi třemi Břeclavany.

Dále píší: „Proč si nevzít vzor od měst, kde fungují samostatná muzea a galerie na jedné straně a na druhé straně centra pro organizaci kulturních akcí a programů, pro propagaci, informační servis, spolkovou činnost a podobně?" argumentují.

„Trčí z toho trafika"

Starosta města Pavel Dominik (Pro Region) zatím výzvu nečetl, přesto se jí diví. „Když se za rok ukáže, že pozměněná struktura nefunguje, pak bych to chápal. Teď je to ale zbytečné," kroutil hlavou.

Potvrdil, že oznámené změny jsou hotovou věcí. Nezodpovězená zůstává jen otázka, zda rozšířená instituce ponese i nadále název městské muzeum a galerie. „S muzeem se ale každopádně vůbec nic nestane. Jen se rozšíří spektrum činností, které bude vykonávat, což ničemu nevadí," zopakoval Dominik.

Změny se ovšem nelíbí ani dalším Břeclavanům. „Myslím si, že ač muzeum a turismus spolu úzce souvisí, přece jenom vedení muzea a starost o příliv turistů jsou naprosto odlišné věci. A spíše by měly být vedeny zvlášť," myslí si například Milan Zoubek.

Co bude dál? Podle Schulze, který je současně zastupitelem za opoziční KDU-ČSL 
(a Klanicová za opoziční ODS – pozn. autora), je jednou 
z možností zorganizování protestní podpisové akce. „Trčí nám z toho trafika," vyjádřil se Schulz bez obalu k nově obsazovanému místu ředitele 
a šéfů dalších dvou úseků.