Okresní výkonný výbor strany podle informací Břeclavského deníku na svém posledním zasedání vyzval předsedu břeclavské organizace a zároveň starostu okresního města Oldřicha Ryšavého, aby zvážil svou kandidaturu v komunálních volbách. „Mohu to potvrdit," odpověděl na přímý dotaz předseda okresní organizace ČSSD, poslanec Jiří Petrů.

Jak zmínil, je to reakce na nedávné události. „Sociální demokracie skončila v evropských volbách v okrese až na čtvrtém místě. To je nehorší výsledek v kraji. Nemalý podíl na tom má kauza vyvolaná zveřejněním tajné nahrávky, řada lidí tyto metody odsuzuje. Je zřejmé, že nahrávka ovlivnila i volbu nového předsedy břeclavské organizace. Vše jsme vyhodnotili a došli 
k závěru, že by bylo lepší, aby Oldřich Ryšavý už raději nekandidoval," řekl Petrů.

A reakce Ryšavého? „Naprosto nerozumím tomu, jak se usnesení okresního výkonného výboru dostalo do novin, když ho zatím nemám k dispozici ani já. Svědčí to 
o tom, co se v Břeclavi děje. Víc to nebudu komentovat," neskrýval starosta okresního města, který patří k blízkým spojencům hejtmana Michala Haška, rozladění.

Většina pro Urbana

Podle Petrů je cílem usnesení vrátit ČSSD ztracený kredit. „Nikoho nevylučujeme, je to krok k obnovení důvěry veřejnosti k ČSSD. Chceme ukázat, že jsme schopní sebereflexe," uvedl poslanec.

To na poslední schůzi místní organizace ČSSD v Břeclavi padl návrh na odvolání Zdeňka Urbana z jejího výboru. Právě Urban je totiž jedním z aktérů záznamu, na kterém se vyjádřil ve smyslu, že by při veřejných zakázkách vypsaných městem měly mít přednost firmy z Břeclavi. Hlasování však ustál, pro odvolání bylo 37 členů, proti 44. „Mám čisté svědomí. Jediné, co mě mrzí, je, že jsem v soukromí použil pár divočejších výrazů," kál se Urban a děkoval za podporu.

Na místě břeclavského lídra pro komunální volby by rád viděl sobotkovce Jaroslava Válku, který v souboji 
o předsednické křeslo prohrál s Ryšavým. „Válka je důvěryhodná osoba, jsou ale i jiné možnosti," naznačil Petrů. 
A slíbil, že okresní vedení ČSSD nebude břeclavské organizaci do sestavování kandidátky mluvit. O její podobě má být jasno do konce června.

Sociální demokraté v Břeclavi na sebe upozornili poté, co při kontrolním přepočítání hlasů vyšlo najevo, že volby na předsedu místní buňky skončily patem. Původně byl jako vítěz ohlášený Ryšavý.

Do hry se postupně vložila krajská ČSSD. Její šéf Zdeněk Dufek se vyslovil za to, aby se opakovaly i volby do výboru. Nestalo se. Došlo jen k novému výběru předsedy. V den volby se však objevila rok stará nahrávka, na níž nevybíravě mluví podporovatelé kandidáta Války.