Hustopečské děkanství se rozhodlo s tím urychleně něco dělat. I když mu oproti původní předpokládané ne až tak nákladné opravě chybí zhruba jeden milion korun.

„Kamenné prvky nejsou nejlehčí, největší kus na špici váží dvě tuny. Kdyby se rozlomil a spadl dolů, způsobilo by to velké problémy. Kolem vede silnice, mohlo by dojít k neštěstí,“ nechtěl raději uherčický starosta Marcel Slezák malovat čerta na zeď.

„Stav kamenných prvků na uherčickém kostele je skutečně havarijní. Hrozí, že některý z nich na někoho spadne,“ potvrdila Marie Kamenská z hustopečského děkanství. To se jako technický administrátor stará o církevní památky čtyřiadvaceti obcí hustopečského regionu.

Uherčická farnost chtěla původně řešit jen povrchové poškození kamenných balustrád, poupat a dalších zdobných prvků starých zhruba sto dvacet let na kostelní věži. Průzkum ovšem odhalil, že problém je daleko hlubší. Kamenné prvky jsou totiž usazené na železných trnech a ty začaly s postupujícím časem korodovat a narušovat celistvost kamene.

„Kamenné prvky se naposledy opravovaly před čtyřiceti lety, ovšem jen povrchově. Od té doby se venku na fasádě nedělalo skoro nic. Soustředili jsme se hlavně na vnitřek kostela, před dvěma lety například došlo na sanační omítky a výmalby,“ připomněla Kamenská.

Věž novogotického kostela, který je na jižní Moravě ojedinělou stavbou, obepíná od pátku třicetimetrové lešení. Nejvíce poškozené kusy už ale pracovníci sundali z plošiny. „Teď je třeba vyndat původní čepy a nahradit je nerezovými trny. Kde se to restaurátorům nebude zdát, kamenné prvky raději vyměníme. Pro jistotu. A zbytek opravíme,“ uvedla zástupkyně děkanství.

Chybí peníze

Zatímco elán a nadšení Uherčickým nechybí, peníze ano. Částka potřebná na opravy se totiž po odhalení havarijního stavu kamenných prvků zvýšila z původně očekávaného milionu korun na dvojnásobek. Na to už ale církev nemá, musela by si vzít půjčku. Proto Kamenská oslovila s žádostí o pomoc v podobě vypsání dobročinné sbírky i vedení obce.

„Zastupitelstvo to předběžně odsouhlasilo. Ještě zjistím pár drobností a začneme se tím zabývat. O povolení s vypsáním veřejné sbírky budeme zřejmě muset požádat krajský úřad,“ řekl Slezák.

„Je to dominanta obce, oprava je v zájmu nás všech. Kromě pomoci s vypsáním sbírky se proto budeme snažit přispět nějakou částkou i jako obec. Kolik to bude, nevím. O konkrétní výši se bude rozhodovat na zasedání zastupitelstva,“ doplnil starosta.

Děkanství chce, aby práce skončily už do osmdesáti dnů. Mimo jiné i kvůli ceně lešení. V dalších letech ale mají opravy uherčického kostela s fasádou z pálených cihel pokračovat. Po věži přijde na řadu loď, po jejímž obvodu se rovněž nachází kamenná výzdoba.