Přes 757 tisíc obyvatel žilo v loňském roce v padesáti městech jižní Moravy. To je nárůst o více než šest tisíc lidí. Městské obyvatelstvo tak tvořilo přes jednašedesát procent obyvatel kraje. Vyplívá to z údajů, které zveřejnili statistici.

„Do měst se přistěhovalo o 7 443 obyvatel více, než se z nich vystěhovalo. Meziročně je pak migrační přírůstek o sedmdesát procent; za tímto poklesem stojí zejména mírnější příliv uprchlíků z Ukrajiny. Počet obyvatel měst by však přirozenou cestou poklesl - narodilo se v nich o 1 183 osob méně, než jich zemřelo,“ sdělil v tiskové zprávě Tomáš Svozil z Krajské správy Českého statistického úřadu v Brně.

Podle okresů klesl meziročně celkový počet městského obyvatelstva pouze na Hodonínsku, ostatní zaznamenaly růst.

DÁLE SE DOČTETE:

  • Která jihomoravská města zaznamenala největší pokles obyvatelstva a která naopak nejvýraznější přírůstek?
  • Jak jsou na tom města v přepočtu na tisíc obyvatel?
  • Jaký je poměr mezi městy s přírůstkem obyvatelstva a těmi, kde populace klesá?

Z okresních se snížil počet obyvatel jen v Hodoníně a to o 148 osob. Celkem však na jihu Moravy klesl v devatenácti městech. Bylo to dále ve Velkých Pavlovicích o šedesát a v Kyjově i Podivíně shodně o pětačtyřicet.

V přepočtu na tisíc obyvatel ale statistici zaznamenali nejvyšší úbytek o víc jak devatenáct lidí ve Velkých Pavlovicích, o šestnáct v Olešnici a o patnáct v Podivíně. Celkem ve dvanácti jihomoravských městech registrovali pokles stěhováním i přirozenou cestou.

close Počet obyvatel ve městech a podíl městského obyvatelstva v Jihomoravském kraji k 31. 12. info Zdroj: ČSÚ zoom_in Počet obyvatel ve městech a podíl městského obyvatelstva v Jihomoravském kraji k 31. 12. Pro zvětšení rozklikněte.

Zvýšení počtu obyvatel naopak zaznamenali odborníci v jednatřiceti městech na jižní Moravě. „Nejvyšší absolutní přírůstky byly zjištěny v Brně o 4 465 obyvatel, v Pohořelicích o 402 a v Břeclavi o 319,“ sdělil Svozil.

V přepočtu na tisíc obyvatel byl pak nejvyšší přírůstek obyvatel v Pohořelicích se devětašedesáti, v Letovicích s pětatřiceti, a v Hustopečích se čtyřiadvaceti.

close Pohyb obyvatelstva ve městech Jihomoravského kraje v roce 2023. info Zdroj: ČSÚ zoom_in Pohyb obyvatelstva ve městech Jihomoravského kraje v roce 2023. Pro zvětšení rozklikněte.

„Pouze v šesti městech v kraji byl zaznamenán současně přírůstek počtu obyvatel stěhováním i přirozenou cestou,“ doplnil Svozil.

Co do počtu obyvatel jsou nejmenším městem v Jihomoravském kraji Jevišovice na Znojemsku, kde žilo na konci loňského roku žilo 1 150 obyvatel. Následuje Olešnice na Blanensku s 1 645 obyvateli a Klobouky u Brna na Břeclavsku počtem 2 501.

close Přírůstek (úbytek) obyvatelstva ve městech Jihomoravského kraje k 31. 12. 2023 (relativní údaje na 1 000 obyvatel). info Zdroj: ČSÚ zoom_in Přírůstek (úbytek) obyvatelstva ve městech Jihomoravského kraje k 31. 12. 2023 (relativní údaje na 1 000 obyvatel). Pro zvětšení rozklikněte.

Statistici potvrdili, že největším městem je s převahou Brno s více než čtyřmi sty tisíci obyvateli, druhé Znojmo má přes čtyřiatřicet tisíc a trojici největších jihomoravských měst uzavírá Břeclav s necelými pětadvaceti tisíci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nová sezona v bučovickém zámku. Noční kostýmové prohlídky i mapa zážitků

S novou sezonou láká návštěvníky také bučovický zámek. | Video: Foto: Státní zámek Bučovice, Koláž: Deník/Jakub Dostál