Kapelu, která vydala ve spolupráci s vrbickou produkční agenturou Solis Art před třemi lety svoje zatím poslední album Co se stalo?!, zažila však i kritičtější období nežli hudební postup. A to především ve změnách v sestavě.

„V zimě nás opustila sólová zpěvačka Veronika Oslzlá. Především z časových důvodů. Do té doby se kapela opírala o dva sólové hlasy, ženský a mužský. Letošní jaro jsme se pokoušeli najít za ni náhradu. Měli jsme asi vysoké nároky, protože jsme si s žádnou ze sedmi uchazeček neplácli,“ popisuje zástupce kapelníka, kytarista, harmonikář a zpěvák Otakar Herák.

Kapela Yantar se podle jeho slov vždy zaměřovala, a i v současnosti zaměřuje, na vlastní tvorbu. „Na autorství se podílí takřka všichni členové. Skladby mají vesměs klasickou písňovou stavbu se spíše přímočařejším aranžé. Přestože jde o vlastní, a v podstatě amatérskou tvorbu, tak na pódiích, kde Yantar koncertuje, to znamená především na festivalech a podobných akcích, sklízí u folkového publika čím dál větší úspěch,“ neskrývá Herák, který dodává, že členové kapely, jimiž jsou kromě něj i Břetislav Uhlíř, Richard Baťka, Martin Balšínek a Zdeněk Bařina, berou muzicírování jako koníček.

„Naším cílem již dávno nejsou nějaké vzdušné zámky nebo neskromná očekávání. Mezi důvody, proč i po deseti letech stále fungujeme, patří radost ze společného hraní, dobrý pocit, že jsme schopní stvořit nové písně a sdílení společného zájmu s partou podobně naladěných přátel,“ vyzdvihuje zástupce kapelníka.

Významných ocenění podle jeho slov kapela dosud nedosáhla. Dílčí úspěchy a potenciál do budoucna kapela určitě má. Příslibem může být jak vysoké umístění v konkurzu kapel na prestižním festivalu Zahrada 2008, kdy jsme se jen těsně neprobojovali do hlavní soutěže festivalu, tak i účast ve finále kapel na festivalu Slunce 2008 ve Strážnici. V neposlední řadě i loňská účast ve finále skupin na festivalu Okolo Třeboně. „Příjemným překvapením pro publikum jsme byli i na festivalu Lodenica 2009 v Piešťanech a letos kupříkladu na festivalu Táborský koktejl v Táboře,“ je pyšný na úspěchy Yantaru Herák.

Kapelu mohou ročně lidé spatřit na zhruba patnácti vystoupeních. „Naší snahou je počet koncertů do budoucna o něco navýšit. Domlouváme si je jednak sami, ale spolupracujeme také s produkční a uměleckou agenturou Solis Art. Dalo by se říct, že zatím hráváme do vzdálenosti asi dvou set kilometrů v Česku i na Slovensku,“ odhaduje umělec s tím, že o nové desce Yantar zatím nepřemýšlí.

„Tu poslední nám křtil Wabi Daněk. Je pravda, že na novou desku se nás posluchači už začínají ptát. Něco jistě v budoucnu natočíme, nemůžu teď ale slíbit kdy. Nejdříve příští rok, uvidíme,“ nechává otevřená vrátka člen kapely.

Tu nyní nejvíce zaměstnávají přípravy nekonvenční oslavy k desátému výročí založení. „Pátého listopadu se v kulturáku v Poštorné uskuteční akce Yarmark 2011. Odpoledne a večer budou plné muziky a kultury. Představí se divadlo pro děti a populární taneční skupina Actiwity DC. Vyvrcholením příjemného odpoledne a večera bude koncert Zlaté slavice Nadi Urbánkové v doprovodu Luboše Javůrka a jeho Bokomary,“ láká dopředu návštěvníky Herák.

Tipy na soubory, kapely či divadla posílejte na redakce.breclavsky@denik.cz