„Odpověděl jsem na inzerát v novinách. Za týden se mi z agentury ozvali, že mě vybrali pro natáčení. Měl jsem velkou radost," přibližuje Novotný, jak se k zajímavé zkušenosti dostal.

Kterou konkrétní roli ztvární, se dozvěděl až přímo „na place".

„Hráli jsme takzvané potěšni důstojníky. Od slova potěšení. Trochu jsme se zalekli, o co vlastně půjde. Šlo o lehce připotácenou družinu vracející se z hospody. Ta uniforma se skládala z bílých vlněných kalhot, takové žluté kazajky a přes ní přehozeného modrého pláště," popisuje svůj kostým Novotný.

Spolu s dalšími komparzisty z různých koutů Moravy dělal pověstné „křoví".

„Mluvit jsme nemuseli. Scénu, která má být nakonec dvouminutová, jsme opakovali asi patnáctkrát. Kamery nás snímaly z řady úhlů," tvrdí Novotný.

Užil si oproti původnímu plánu pouze jednodenní natáčení. V neděli jej ovšem čeká pokračování. Znovu ve valtickém zámku. „Už mi volali, že postava důstojníka se objeví v další scéně filmu. Třeba se tentokrát bude točit venku," těší se mladý muž.

Karty v uniformě

Film má být nízkorozpočtový. Štáb tvořilo asi třicet lidí. „Herců bylo zhruba osm. V naší scéně vystupovala i postava cara, jméno si ale nepamatuji. S carevnou Kateřinou jsem se nesetkal. Ani u kávy," podotýká s úsměvem Novotný.

Od „filmařiny" jej neodradily ani ustavičné prostoje. „Natáčení bylo hodně o čekání. Byli jsme na zámku od rána. Ve volných chvílích jsme hráli karty. Pak následoval oběd. Dočkali jsme se až odpoledne. Ale bylo to příjemné. I když večer už jsem se nemohl dočkat, až se z té důstojnické uniformy vysleču," shrnuje namáhavý den student filologie, tedy jazyků.

„Ruština k nim bohužel nepatří. Musím uznat, že starší generace, na rozdíl od nás mladších, neměla problémy se s ruským štábem přímo domluvit. My jsme používali anglické fráze," směje se Novotný.

Filmování ve Valticích jej bavilo. „Sešli jsme se dobrá parta. A lidé z agentury se o nás dobře postarali. Klidně bych se přihlásil i na natáčení jiného filmu," nebrání se dalším výzvám.

Jak dodává, získal i nový pohled na prostředí, které dobře zná. Přes léto totiž brigádně pracuje v lednickém zámku jako průvodce.