Asi o sedm kilometrů se prodloužila cesta z Valtic do Břeclavi Karlu Rakovskému z Valtic. A nejen jemu. Všichni, kteří se chtějí v těchto dnech co nejrychleji dostat z deset kilometrů vzdálených Valtic do školy nebo zaměstnání v Břeclavi, nemají kromě jízdy autobusem příliš na vybranou. Silnice první třídy, která vede okolo sídliště Na Valtické, totiž pracovníci Správy a údržby silnic opravují.

Většina lidí obnovu frekventované silnice i navzdory současným problémům a dočasnému prodloužení cesty vítá s otevřenou náručí. Těší se, že budou mít hlavní tah na úrovni. „Jezdím tudy každý den. Myslím, že už bylo na čase, aby silnici opravili. Po staré se velice špatně jezdilo, byla samý výmol,“ řekl Rakovský, který dojíždí z Valtic do Břeclavi.

Osobní ani nákladní auta nyní po silnici neprojedou. Vjezd na staveniště je povolen pouze linkovým autobusům, lékařské záchranné službě, hasičům, policistům a také lesníkům. I podle Rakovského je zbytečné, aby se silničářům doslova pod rukama motali také ostatní řidiči.

„Když to samé dělali také na cestě z Valtic do Sedlece, museli připustit normální provoz, protože objížďka by asi byla příliš dlouhá. Teď to ale vyřešili elegantně. Provoz odklonili na Lednici a jezdí tudy jen linkové autobusy, které na průjezd klidně chvilku počkají,“ všiml si Rakovský. „Osobní auta by opravu jen zdržovala,“ myslí si.

Také starostka Valtic Terezie Lvová potvrdila, že poměrně velkou objížďku přes Lednici, která spolu s Břeclaví a Valticemi tvoří téměř pravidelný trojúhelník, lidé z Valtic víceméně tolerují.

„Myslím si, že nová silnice všem přinese mnoho dobrého, už konečně nebude tak rozbitá a řidiči se nebudou muset bát, že píchnou kolo. Musíme to nějak přetrpět. Říkali, že by práce na silnici měly skončit příští neděli, tak snad se to neprotáhne,“ doufá starostka.

Přesto připouští, že objížďka některým lidem znepříjemňuje každodenní život. „Je to pro nás další komplikace. Nedávno se opravovala silnice z Valtic do Sedlece. Teď je to o to horší, že se vlastně jedná o hlavní tah na Břeclav, kam spousta Valtických dojíždí denně za prací, do škol nebo na nákupy,“ srovnávala Lvová.

Podle Ladislava Hádlíka z břeclavské Správy a údržby silnic je příští neděle pouze nejbližším možným termínem. „Je možné, že se opravy silnice protáhnou. Budeme se ale snažit zprovoznit ji co nejdříve,“ ujišťoval.

Jak prozradil, pracovníci Správy a údržby silnic na trase do Valtic odfrézovali povrch silnice od Břeclavi až po železniční přejezd u Valtic a dělají na ní takzvanou recyklaci za tepla. „Bylo to už nanejvýš nutné. Silnice byla ve velmi špatném stavu a už nevyhovovala potřebám motoristů,“ sdělil Hádlík.