Lodní cestu k památce zná dobře. Plavil se po ní i jako kapitán. „V hlavní sezoně bývala loď plná,“ podotkl. Spojení mezi Břeclaví a Janohradem skončilo po sedmnácti letech. „Bylo to hlavně kvůli nedořešení majetkových vztahů s přístupovou cestou k přístavišti,“ uvedla za Lodní dopravu Břeclav Ivana Stránská. Provoz se navíc majiteli nevyplácel. Lodě jsou nyní na prodej.

Podle místostarosty Zdeňka Urbana šlo o významnou atrakci nejen pro turisty, ale i pro obyvatele města. „Cesta lodí umožňovala poznat krásy řeky Dyje a přírody kolem ní unikátním způsobem,“ uvedl Urban.

Břeclavští stále hledají možnosti, jak dopravu zachovat. Starosta Pavel Dominik o tom chce tento týden jednat s majitelem podniku Janem Maděřičem.

Město dopravu dlouhodobě podporovalo. Pravidelná dotace šla na provoz a příspěvek na stavbu přístavního mola. „Také letos jsme schválili dotaci čtvrt milionu korun,“ vyčíslil Urban.

Že lodní spojení končí, mrzí i jednatele 1. plavební Jaroslava Martinka. Tato společnost provozuje plavby na Zámecké Dyji v Lednici. Ty začaly už v polovině března. „V našem cechu se nepovažujeme za konkurenci. Naopak. Myslím, že jsme se v nabídce doplňovali,“ vyjádřil se Martinek.

Od května Lodní doprava Břeclav pokračuje s plavbami jen na dolní novomlýnské nádrži. Lidé mohou využít lodě Vlčí mák a Pampeliška. „Uvažujeme ještě nad večerní trasou, ale to ještě nemáme dořešené,“ zmínila se Stránská.

Od května začnou plout plavidla i na vranovské přehradě na Znojemsku. Cestující svezou lodě Vranov, Viktorie a Valentina. Plánované velikonoční vyjížďky kvůli zamrzlé přehradě museli provozovatelé zrušit. „V neděli byl na přehradě ještě led. Nyní jsme připravení na vyhlídkové výletní plavby a čekáme na zavolání, až se domluví skupinka lidí. Pravidelné spoje poplují až v hlavní sezoně,“ přiblížil provozovatel Dalibor Dufek.

Od května začne plavební sezona také na Baťově kanálu na Hodonínsku. Výletníci tam ale mohou vyrazit i dřív. „Plavební komory budou v provozu výjimečně od posledního dubnového pátku. Pak i v pondělí před svátkem. Zájemci mohou prožít prodloužený víkend na hausbótu nebo si půjčit malé motorové plavidlo,“ sdělil ředitel veřejně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek.