Jako ideální místo pro trávení času označila Břeclavanka Petra Matějková prostranství u břeclavského zámku. I proto je nadšená myšlenkou, že tam vznikne nové zázemí pro celé rodiny. Radnice je doplní herními prvky, venkovními grily a dalším zařízením. Podzámčí, kde dříve fungoval autokemp a následně měl být lesopark, se po letech plánů dočká zřejmě definitivní podoby.

Aby vzniklo lákavé místo, kam budou lidé rádi chodit, uspořádala Cyklosféra, která pod zámkem sídlí, společně s městem veřejnou diskuzi. Tématem se staly nabízené možnosti. „Akce se zúčastnilo zhruba pětadvacet lidí. Za město pak někteří úředníci, kteří se na projektu podílí," uvedl k setkání Denis Šebestík z Cyklosféry, což je podnik s barem či půjčovnou kol.

Jak by si tedy lidé nový park představovali? Podle břeclavské architekty Ilony Vybíralové získaly nejvíce hlasů různé herní prvky pro děti i dospělé a také grily. „Park by měl rovněž sloužit jako místo pro odpočinek a relaxaci. Další prioritou je zvýšení počtu laviček a odpadkových košů," řekla Vybíralová.

Město plánovalo zvelebení místa již před časem. „Před rokem jsme chtěli něco podobného podniknout. Teď už snad můžeme s konečnou platností říct, že na jaře začneme," potvrdil starosta Břeclavi Pavel Dominik. Z městského rozpočtu se pokryjí náklady přesahující dva miliony korun.

Myšlenkou je nadšený 
i opoziční zastupitel Jakub Matuška. Upozorňuje však, že nejprve by se mělo myslet na celkovou úpravu místa. „Občas tam mívám stánek při kulturních akcích, takže vím, že když zaprší, je problém. Také si lidé nemají kde sednout. Chybí lavičky. Na to by se mělo v projektu myslet," upozornil Matuška.

Okolí zámku se začalo před časem znovu probouzet právě díky Cyklosféře. 
A to i ve dnech, kdy se nekoná žádná větší kulturní akce. „Podzámčí bylo vždy velmi atraktivním místem, kam lidé z nejrůznějších důvodů rádi zašli. Počínaje sportovním vyžitím, když tady ještě byla plochá dráha nebo bikrosové hřiště, až po různé výstavy aut. Dnes to tady drží z velké části městské a komerční akce. 
A také blízká hospoda, kam lidé rádi zajdou v sezoně například na Hudební středy," hodnotil Šebestík. Ten chce rozšířit nabídku nezávisle na městu. „Za poslední rok jsme návštěvnosti pomohli. Dále chceme například rozšířit půjčovnu 
o elektrokola a koloběžky, aby se návštěvnost podzámčí zvyšovala i v následujících letech," netajil se s plány muž.