Dolnověstoničtí, kteří vlastní z rozlehlého areálu zhruba pět tisíc metrů čtverečních, s jeho obnovou již začali. „Jde o místo, které nás poměrně hodně trápí. Obec vlastní jednu jeho část, kterou se nyní snažíme zregenerovat. Podařilo se nám získat dotaci ve výši deseti a půl milionu korun,“ vyprávěla přímo na místě redaktorce Deníku Rovnost starostka obce Jaroslava Rajchlová.

Mlhavé ráno na Stolové hoře.
45 let ochrany Pálavy: turisty do CHKO láká pestrost i vzácné druhy

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkStavební práce mají být hotové ještě letos. „Aktuálně pozemek zasíťováváme, budeme zde prodlužovat plynovod a vznikne tu také vsakovací jímka na vodu, která bude zároveň sloužit jako biotop. V okamžiku, kdy budeme hotoví, bychom pozemek rádi nabídli k pronájmu. Dokonce se nám už ozvali nějací podnikatelé, kteří by o něj měli zájem. Vzhledem k tomu, že nedaleko vzniká nová ulice, bychom byli rádi, kdyby tato část obce zůstala spíše klidovou zónou,“ uvedla starostka.

Druhý oplocený kus areálu s původními zchátralými hospodářskými budovami, jichž se revitalizace netýká, patří pražské společnosti Emonet. „Jaké s ní mají majitelé plány, netušíme. Vůbec s námi nekomunikují. Nyní řešíme v kooperaci s mikulovským stavebním úřadem, jak s budovami, které hrozí zřícením, vůbec naložit. Statické posudky máme k dispozici,“ naznačila Rajchlová.

Kontrola na hraničním přechodu při vjezdu do Rakouska.
Vedení Znojma žádá o otevření hranic s Rakouskem. Břeclavští podnět podporují

Se zástupci společnosti se Deníku Rovnost nepodařilo spojit. Nereagovali ani na telefonické hovory, ani na textové zprávy.

Otázka, jak s tímto brownfieldem naložit, je v Dolních Věstonicích stále velice živá. Názory místních se různí. „Není to moc vzhledné místo v obci. Určitě jsme rádi, že se zde něco bude dít, rozhodně nejsem proti,“ zmínila například Klára Padalíková.