Hromady mrtvých ryb. Kapři, amuři, candáti, okouni, cejni i karasi. Čtyři rybářští nadšenci z občanského sdružení Brumovické jezírko mají za sebou perné a smutné dny. Voda, kterou obhospodařují, se totiž změnila ve velký hřbitov.

„Mrtvé ryby jsme začali ve vodě objevovat v sobotu večer. V neděli jsme je pak likvidovali. Kafilérie byla zavřená, proto jsme si nechali vyhloubit velkou jámu, do které jsme je naházeli a zasypali vápnem,“ popsal neveselou práci Roman Vrubel ze sdružení Brumovické jezírko. Právě to má nádrž ležící přímo v Brumovicích od obce pronajatou.

Na místo hromadného úhynu dorazila hned o víkendu také policie, hasiči a zástupci veterinární správy. „Při šetření se nepotvrdilo, že by ryby uhynuly v důsledku cizího zavinění. Podle odbornice z veterinární správy jsou na vině vysoké teploty a z toho vyplývající nedostatek kyslíku ve vodě,“ sdělila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

„Je to tak. Ve vodě nebyl kyslík, a když přišla bouřka, dostala ryba šok a uhynula,“ potvrdil také Vrubel. Podle něj nyní nezůstala v jezírku, které nepatří pod Moravský rybářský svaz, žádná větší ryba. Jak odhadl, přežilo jen asi padesát kilogramů malých ryb. Způsobená škoda se pohybuje v rozmezí od čtyřiceti do padesáti tisíc korun.

„O peníze ani tak nejde, jedná se o to, že vniveč přišla hromada práce. V jezírku se navíc učily základům rybaření děti. Kroužek měl deset jedenáct členů, bohužel tento rok nebude nic. Než vysadíme další ryby. Teď musíme vodu nejprve propláchnout a okysličit. Na jaře pak zkusíme dát novou várku ryb a uvidíme,“ přiblížil další kroky jeden ze čtyř hospodářů.

Zvednutí hladiny

Občanské sdružení chce také s vedením obce jednat o zvednutí hladiny. „Je to asi jen metrová voda, potřebujeme alespoň metr a půl, aby se nestačila tak rychle prohřát. Čeká nás jednání s vedením obce, na kterém se budeme snažit dohodnout, aby se hladina zvedla. Více vody pomůže, nebezpečí úhynu se tím významně zmenší,“ argumentoval Vrubel.

Brumovický starosta Antonín Košulič však naznačil, že najít shodu nebude zřejmě snadné. I když plytká voda je skutečně pro ryby v jezírku jedním z největších nebezpečí. „Je to otázka jednání, ovšem není to tak jednoduché. Zvýšení hladiny by mohlo znamenat problém. Ale budeme se snažit najít s nájemci vodní plochy společnou řeč,“ slíbil.

Jak připomněl, k hromadnému úhynu nedošlo v jezírku, které patří obci, poprvé. „Tato situace se opakuje už podruhé nebo potřetí. Kromě plytké vody je dalším slabým místem jezírka fakt, že v něm dochází jen k minimální obměně vody. Není průtočné, je to takřka stojatá nádrž. Pramení do ní pouze nepříliš vydatná spodní voda,“ řekl starosta.

„Osobně mě hromadný úhyn ryb velmi mrzí. Ale když budou taková horka, jaká byla v minulém týdnu, těžko se tomu dá za současné situace předejít,“ krčil Košulič rameny.