Břeclavská radnice se rozhodla jít vlastní cestou. Již v minulosti chtěli zastupitelé bývalé muzeum pronajmout z důvodů vysokých nákladů. Přestože o dům projevilo zájem hned několik lidí, zůstává ve správě města.

„Budovu jsme chtěli pronajmout. Já jsem stále pro, ale bohužel nemám sílu prosadit všechno, co bych chtěl,“ řekl k původnímu záměru břeclavský starosta Dymo Piškula.

Radnice nakonec bývalou židovskou školu opravila a sama v ní představí významný knížecí rod Lichtenštejnů a další prostory využije pro turistické informační centrum. Oproti původnímu plánu dát milion korun agentuře Liechtenstein Area Agency vynaloží radnice ze svého trojnásobek.

„Slavnostní otevření plánujeme na polovinu května. Účast přislíbila i knížecí rodina. Ta se nechala slyšet, že si váží, co město Břeclav dělá pro udržení památkového fondu a jak k tomu přistupujeme,“ byl spokojený starosta.

Zájemcem o pronájem budovy byl před dvěma lety Milan Blažek. „Vzhledem k tomu, že tehdy došlo k zániku místního sdružení ODS a já jsem založil nové, bylo jasné, že neuspěji. Proto jsme smlouvu neuzavřeli, i když návrhy jsem akceptoval. Vyrozumění jsem dostal až půl roku po tom, takže se mnou ani nekomunikovali. Ale to jsou už spíše drobnosti,“ zapátral v minulosti Blažek. Jak dodal, o budovu se pak zajímal ještě jednou.

„S panem Blažkem jsme se nakonec nedomluvili a nedoladili poslední věci ve smlouvě. Šli jsme cestou lichtenštejnského domu,“ objasnil Piškula další jednání o pronájmu s Liechtenstein Area Agency. Ta chtěla nejen připomínat minulost významného rodu, ale plánovala vybudovat vinotéku a výstavní galerii věnovanou celému Lednicko–valtickému areálu.

Avšak ani agentura nakonec budovu nezískala. „Domlouvali jsme se a měli schválit dotaci ve výši jednoho milionu korun. Měli nám platit dlouhodobý nájem ve výši padesáti tisíc ročně plus energie. Některým zastupitelům a úředníkům se to zdálo jako nehorázný požadavek, že nájem je malý a dotace vysoká. Takže nakonec agentura odstoupila,“ vysvětlil starosta.

„Podmínky pro nás byly nevýhodné. Měli jsme část budovy na dva měsíce v roce zdarma přenechávat městu. Pokud bychom chtěli něco pronajmout, museli bychom žádat radnici. Všechno se táhlo už asi rok, takže jsme se rozhodli, že od toho ustoupíme,“ přiznal Petr Hynek z Liechtenstein Area Agency. Zároveň však dodal, že agentura čelila i politickému tlaku a ozývaly se hlasy, že chce zneužít městské peníze. S tím Hynek samozřejmě nesouhlasí.

„Myslím si, že agentura je velmi solidní a mohla to být dobrá varianta. Pro město možná i hospodárnější. A jestli došlo k vyvíjení politických tlaků, tak to jen dokládá absurditu,“ reagoval Piškula.

„Když to vezmu kolem a kolem, líbí se mi to. Z toho důvodu, že původní záměr radnice prodat dům nevyšel. A dům zůstane majetkem města,“ dodal první neúspěšný zájemce o budovu Blažek.