Zašedlá budova na okraji Poštorné u hlavní silnice, jejíž původní účel připomínají snad jen výtvory dětí prosvítající mezi špinavými popraskanými okny. Tak v současnosti vidí většina Břeclavských areál bývalého domu dětí a mládeže, který však již několik let chátrá. Současný majitel, břeclavská projekční firma OK Atelier, plánuje její útroby využít jako sídlo společnosti.

„Z budovy bychom chtěli udělat pro nás a naše zaměstnance kanceláře. Musím bohužel přiznat, že v současnosti skutečně přestavba vázne. No a důvodem jsou peníze. Máme dost velké pohledávky, které dosud nejsou zaplacené,“ vysvětlil jeden z majitelů společnosti OK Atelier Milan Ostřížek, proč se práce v domě dosud nedaly do pohybu.

Ten také potvrdil, že částka, kterou bude projekční firma muset do bývalého „domečku“ vložit, není zrovna malá. „Pohybujeme se v řádu zhruba deseti milionů korun,“ překvapil výší sumy Ostřížek.

Vzhled budovy na začátku Poštorné se podle jeho slov nijak výrazně nezmění. „Máme zpracovaný projekt, jak by měly vnitřní prostory vypadat. Zvnějšku zůstane dům v podstatě stejný. Jako půdní vestavbu však využijeme část pod střechou. Domnívám se, že bychom se do budovy měli v pohodě vejít se vším, co tam plánujeme,“ nechal se slyšet jeden z majitelů OK Atelieru.

Do chátrajícího budoucího sídla, na jehož střeše se skví nově solární panely, se firma hodlá přestěhovat koncem příštího roku. „Nevím, zda to stihneme. Jak říkám, vše záleží na penězích. Pokud ale půjdou věci jak mají, snad to vyjde,“ doufá Ostřížek.

Zastavení prací

Podle vyjádření bývalého břeclavského starosty Dymo Piškuly však mohou v zastavení prací hrát roli i jiné okolnosti. „Podle mých informací jedná firma stále ještě o odkupu okolních pozemků s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Pozemek sice k domu patří, ale je ve vlastnictví státu,“ poznamenal Piškula.

Budovu bývalého domu dětí a mládeže prodalo tehdejší vedení radnice už v roce 2006. Od té doby se tam v podstatě nic neděje. Že by si však lidé na žalostný stav domu stěžovali, břeclavský místostarosta Luboš Krátký nezaznamenal. „Zatím se na nás nikdo neobrátil. Hlasy lidí, že se jim něco nelíbí, se k nám nedostaly,“ uvedl Krátký.

Mnohým lidem, především z okolí domu, však jeho vzhled skutečně překáží. „Je to hrůza, jak to tady vypadá. Myslím si, že by s tím konečně měli něco dělat. Tak krásný dům to přitom býval. Pamatuji se, když v něm ještě žila paní židovského původu. To je ještě předtím, než sloužil dětem. Byl to doopravdy skvost. Ale teď, teď je to bída,“ rozčilovala se žena bydlící v sousedství.