K nepoznání se za pár měsíců změnila někdejší mikulovská kasárna. Konkrétně obě po několik let opuštěné vojenské ubytovny u výjezdu na Milovice. Jsou z nich luxusní byty. Za luxusní ceny.

„Metr čtvereční vyjde v průměru asi na třiatřicet tisíc. Ceny se ale liší podle velikosti bytu a jeho výbavy,“ řekla Alice Vithová z obchodního oddělení společnosti Moravostav Brno. Právě ta obě budovy odkoupila a přestavěla na dvaasedmdesát bytů.

Z původního objektu zůstaly jen obvodové zdi. A také stylové schodiště. Naopak přibyly velké balkóny, výtah a další moderní vymoženosti.

„Vybavení je nadstandardní. K většině bytů patří například sklep a také kryté stání na auto s padací bránou,“ popisovala Vithová. Garsonka vyjde na zhruba milion korun. Ceny dvojpokojových a třípokojových bytů začínají na dvou milionech.

Zvláštní kapitolou jsou čtyři VIP byty s více než stometrovou výměrou a také stopadesátimetrovou terasou. Každý za šest milionů. „Tyto byty mají neobvyklé dispoziční uspořádání. Uprostřed každého je oválná místnost, uvnitř které je velká koupelna,“ vykreslovala zástupkyně firmy.

Jeden z VIP bytů už má svého majitele. A také jedna garsonka. Jinak ale o kasárenské byty, které budou připraveny k nastěhování už prvního dubna, není příliš velký zájem.

„Myslím si, že ta cena je na Mikulov dost vysoká. Doufám, že v tomto případě neviditelná ruka trhu zafunguje. Investor kasárna krásně opravil, ale možná mu nezbude nic jiného, než jít s cenou dolů,“ vyjádřil svůj názor zastupitel Jiří Matuška.

Moravostav připouští, že kvůli ekonomické krizi to s prodejem bytů v bývalých kasárnách nevypadá příliš růžově. Rozhodl se ale jít jinou cestou, než je snižování ceny.

„Nové bydlení jsme nyní začali nabízet i v Rakousku. Právě se rozjíždí reklamní kampaň. Další část bytů jsme se rozhodli dát do pronájmu. Někteří lidé z Mikulova a okolí už projevili zájem,“ přiblížila dvě nové cesty Vithová.

Na Rakušany tak trochu spoléhá i starosta města Rostislav Koštial. „Když se vybuduje dálnice, bude Mikulov zajímavým místem pro bydlení pro kohokoliv. S ideální dostupností na Vídeň, Brno i Bratislavu,“ řekl Koštial.

Upozornil také na budoucí biokoridor na druhé straně silnice. „Bude to krásné místo. Kdybych hledal v Mikulově nové bydlení, tak určitě tady,“ nechal se starosta slyšet.

Moravostav připravoval v areálu kasáren i další investice, jako stavbu rodinných domů, hřiště nebo supermarketu. Kvůli ekonomické krizi ale zatím zřejmě zůstane jenom u plánů.