„Program jsme vytvořili tak, aby se degustace mohly zúčastnit i rodiny s dětmi. Věřím ale, že koloběžkové závody si nakonec nenechají ujít ani dospělí," láká starosta Vrbice Tomáš Bílek.

Závody na koloběžkách, odrážedlech a dětských kolech pomalu začnou už v deset hodin dopoledne registrací závodníků. Ta potrvá až do pravého poledne, kdy na závodiště vedoucí okolo sklepů vyrazí první účastníci koloběžkového klání. Až do čtyř hodin odpoledne budou závodit malí i velcí.

Při registraci budou na prodej i vstupenky do otevřených sklepů. Za čtyři stovky bude mít návštěvník volnou degustaci po celý den, skleničku, mapku a volný vstup na večerní posezení u cimbálu. Vstupenky lidé koupí na stanovišti U Presu nebo u samotných vinařů.

Koloběžky si kromě závodů budou moct lidé zapůjčit i k urychlení pohybu mezi jednotlivými zastávkami mezi otevřenými sklepy. Ty budou označené modrou cedulí se znakem vrbických vinařů.

Servis a zapůjčení koloběžek bude na místě pro všechny věkové kategorie zdarma. Požadovaná je pouze záloha ve výši dvou set korun a doklad totožnosti.

„Letos do Vrbice přivezeme i naši unikátní sbírku historických modelů koloběžek, kterou se nám zatím podařilo nashromáždit. Lidé se budou moct setkat i s českými mistry koloběhu, kteří se letos na koloběžkách pokusí pokořit slavný cyklistický závod Tour de France," doplnil program šéfkonstruktér firmy Yedoo, s níž se vrbičtí vinaři domluvili na „koloběžkové spolupráci", Jakub Bostl.

K prohlídce budou samozřejmě zvát i malá království tamních vinařů. Ty jsou zasazená do kopce zvaného Stráž v unikátním uskupení v sedmi patrech nad sebou. Ceněné jsou především pro své kamenné vstupy s lomenými gotickými oblouky.

Právě díky nim je nejvýše položená obec na Břeclavsku vedle Bořetic, Němčiček, Kobylí a Velkých Pavlovic vyhledávaným cílem turistů putujících vinařským mikroregionem Modré Hory.

Večerní zábava pak bude v režii Varmužovy cimbálové muziky ze Svatobořic Mistřína. A to od šesti hodin večer u Větřáku. „Ohlas akce pomalu narůstá, z čehož máme radost. Důležité pro nás totiž je i to, že nejde čistě o otevřené sklepy. Naším cílem je účast pěti set lidí, které bychom chtěli dosáhnout zhruba za dva roky. Masovou akci z toho totiž dělat nechceme," dodal Bílek.