V zaplavených lesích u hranic se skrývá obří komáří porodnice. Zatím se v ní sice vyvíjejí jen první komáří průzkumníci, s výrazným oteplením, které dříve či později nastane, ale bude hůř. Odborník na komáry Oldřich Šebesta už nyní potvrdil, že v tradičních oblastech výskytu doporučí obcím postřiky proti komářím larvám.

„Vypadá to, že výskyt bude zvýšený, ale na kalamitu bych to zatím neviděl. Po letech, kdy bylo komárů o něco méně, se znovu dostaneme do normálu,“ myslí si Šebesta.

Ten v pátek vyrazil do terénu, aby zhodnotil situaci a případně informoval starosty, jak postupovat. „Byl jsem se podívat v Polesí Lanžhot. Jsou tam četné tůně a mělce zaplavené plochy, takže podmínky pro výskyt komárů jsou mimořádně dobré. Jde ale o lokality u hranic s Rakouskem vzdálené od obytných částí. V Kančí oboře u Břeclavi je situace výrazně lepší,“ vylíčil první průzkum.

Přesto už nyní potvrdil, že postřiky proti komářím larvám rozhodně doporučí. „Poskytnu obcím a lesní správě patřičné informace, ale jak s nimi naloží, to už neovlivním,“ přiznal Šebesta.

Bojí se o turisty

Problémů s komáry si jsou vědomi i starostové měst a obcí, kde každoročně s tímto nepříjemným hmyzem bojují. „Máme první informace a odhady. V souvislosti s rozlitím řek v okolí Břeclavi očekáváme, že by letos situace měla být komplikovanější a složitější než v minulých letech. Dá se předpokládat, že výskyt komárů bude daleko vyšší,“ připustil starosta Břeclavi Dymo Piškula.

A také potvrdil, že se radnice už spojila s doktorem Šebestou. Uznávaný odborník má městu v nejbližší době podat informace, kdy je nejlépe začít s postřikem. „Připravujeme se zvýšené riziko eliminovat. Ale nikdy se to na sto procent nepodaří,“ ví ze zkušenosti Piškula.

Břeclavský starosta se obává i toho, že zvýšený počet komárů by mohl odradit turisty. „Pro hodně lidí jsou velkým problémem. Nejsou na ně zvyklí. V lužních lesích to není boj, který by se dal vyhrát. Ale dá se výrazně ovlivnit,“ řekl.

Naopak starosta Jevišovky Michal Vago míní, že i v případě komářího přemnožení si návštěvníci cestu do obce najdou. „Neobávám se, že by turisté nepřijeli. Oni už Jevišovku znají, rádi sem jezdí, takže přijedou vždycky,“ sází Vago na věrnost řady hostů.

I on však očekává horší situaci než v minulých letech. „Povodí nechalo rozkopanou hráz, takže se voda dostala na louky a do lesů v okolí obce. V každém případě asi všechno neodteče. Zůstanou tady louže a také komáři,“ soudí.

Jaroslav Martinek, jehož lodě vozí návštěvníky po Zámecké Dyji v Lednici, věří, že při zvýšeném výskytu komárů pomůže obcím v Lednic〜ko–valtickém areálu znovu kraj. „Na lodích problém nemáme. Jakmile vyplujeme na vodu, tak tam komáři kupodivu nejsou. Problém je spíš na břehu, když lidé čekají,“ uvedl Martinek.